Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 13.06.21

Opublikowano 13 czerwca 2021 o godz. 10:12

Prognoza burz – 13.06.21

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje wschodnią część Polski

W niedzielę obszar Polski zacznie szybko dostawać się pod wpływ obszaru wysokiego ciśnienia z przejściowowym spływem chłodniejszej masy powietrza polarnomorskiego. Na wschodzie kraju zaznaczy się jeszcze fragment zatoki niżowej znad wschodniej części kontynentu, gdzie pojawią się warunki termodynamiczne do rozwoju burz.

Zjawiska burzowe najbardziej prawdopodobne będą na Podlasiu, wzdłuż wschodniego Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie. W tych regionach prognozowane jest przejście stref opadów konwekcyjnych oraz komórek burzowych zarówno w postaci jednokomórkowej jak wielokomórkowej. Burze z racji silnego przepływu w troposferze z północy na południe, będą przemieszczać się dosyć szybko, co w połączeniu z i tak niezbyt wysokim poziomem wodności troposfery, przyniesie silniejsze opady deszczu, ale nie będzie stanowiło zagrożenia od strony zalań. Akumulacja opadów będzie na ogół osiągać 10 mm lub nieznacznie więcej. „Nurkujący” tryb przechodzenia burz będzie przekładał się także na możliwość pojawienia się porywów wiatru do 70 km/h. Miejscami pojawić może się drobny grad w znacznej większości przypadków poniżej 2 centymetrów. Burze będą wędrowały przez godziny popołudniowe, wygasając przed wieczorem.

W obrębie strefy >60% burze są możliwe głównie w części województwa warmińsko-mazurskiego i odciętym fragmencie podlaskiego, gdzie prawdopodobnie będzie dopiero dochodziło do inicjacji zjawisk, zanim wkroczą nad główną strefę. Ponadto późnym popołudniem i wieczorem konwekcyjne opady deszczu i słabnące burze mogą dotrzeć na Podkarpacie, gdzie nie wyklucza się kontynuacji wyładowań doziemnych – zjawiska powinny być tutaj jednak wyraźnie słabsze.