Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 12/13.07.21

Opublikowano 12 lipca 2021 o godz. 20:25

Pierwszy poziom zagrożenia utrzymuje się dla pasma od południowej przez centralną po północną część kraju. W wyznaczonym obszarze wciąż okresowo mogą rozwijać się aktywne elektrycznie burze z ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem

Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek, nadal prognozowany jest rozwój aktywnej konwekcji. Chwiejna masa powietrza zalegać będzie w pasie od południa przez centrum po północ kraju, cechując się dużym nasyceniem wilgoci. W efekcie na przesuwających się strefach zbieżności wiatru, nadal dopuszcza się możliwość rozwoju burz, miejscami nawet do samego rana.

W wyznaczonym obszarze największe prawdopodobieństwo rozwoju nowych zjawisk burzowych obejmuje obszar województw: małopolskiego, zachodniej części podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i południa mazowieckiego. Modele przewidują tutaj najwyższą niestabilność w troposferze oraz możliwe powstawanie burz wielokomórkowych z ulewnymi opadami deszczu. Możliwa będzie akumulacja w zakresie 20-30 mm oraz silne porywy wiatru do 70-80 km/h. Punktowo suma opadów może być jeszcze wyższa. Skutkiem ulew mogą być zalania oraz podtopienia. Ponadto burze mogą lokalnie utrzymywać się i tworzyć w pozostałych regionach pierwszego poziomu zagrożenia z podobnym spektrum zjawisk. Ich liczebność w teorii powinna być jednak niższa względem południowej części strefy.

W obrębie pierwszego poziomu zagrożenia masa będzie mniej chwiejna, przez co burze będą pojawiały się punktowo, niosąc intensywne i chwilowo ulewne opady deszczu do 20 mm.