Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 12.06.2021

Opublikowano 12 czerwca 2021 o godz. 11:39

Prognoza burz – 12.06.21

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla południowo-zachodniej, południowej, zachodniej, centralnej oraz północno-wschodniej części kraju ze względu na możliwość rozwoju burz wielokomórkowych i superkomórkowych z opadami gradu, silnymi porywami wiatru i ulewnym deszczem

(Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje pozostałe regiony wschodnie i cz. południowe)*

* ze względu na dynamiczną sytuację w kolejnych godzinach popołudniowych i wieczornych, możliwe dotarcie do wschodniej Polski zorganizowanych i silniejszych zjawisk burzowych kwalifikujących się do pierwszego poziomu zagrożenia (jest to opcja do ewentualnej aktualizacji mapy)

W sobotę z zachodu na wschód przemieszczać będzie się aktywny front atmosferyczny o charakterze chłodnym wraz z głęboką osią zatoki niskiego ciśnienia i silnym przepływem wiatru w troposferze dolnej. Zalegająca chwiejna masa oraz dynamiczny ruch frontu, wymusić może rozwój silniejszych, aktywnych elektrycznie burz z opadami deszczu, gradem i wiatrem.

Burze powstawać będą na rozległych strefach konwergencji wiatru. Ich inicjacja powinna mieć miejsce na zachodzie i południowym zachodzie, a następnie burze będą szybko organizować się i przemieszczać na wschód z ciągłą możliwością powstania kolejnych. Z uwagi na silny przepływ powietrza w dolnej i środkowej troposferze, warunki sprzyjać będą do rozwoju kilku burz o charakterze superkomórkowym, gdzie zagrożeniem będą ulewne opady deszczu do 25/30 mm, opady gradu do 3 cm w średnicy oraz wiatr do 70-80 km/h. Oprócz tego, formować będą się także burze wielkomórkowe, o dużym zasiegu oddziaływania i charakterze liniowym. Na trasie tych układów szczególnie zagrożeniem mogą być szkwałowe porywy wiatru dochodzące do 80-90 km/h w kilku przypadkach i powszechnymi porywami >70 km/h. Ulewne opady deszczu także są możliwe, jednak zważywszy na szybką wędrówkę dzisiejszych burz, zagrożenie zalaniami i podtopieniami jest umiarkowane, ale lokalne przypadki są możliwe.

Burze będą wędrować z zachodu na wschód, docierając wieczorem do wschodniej połowy kraju. Mogą być one słabsze, jednak niosąc intensywne opady konwekcyjne z dużo niższym ryzykiem opadów gradu i silnego wiatru.