Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 10.09.21

Opublikowano 10 września 2021 o godz. 06:44

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje krańce zachodnie i północno-zachodnie

W piątek obszar Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Nad większością kraju utrzyma się stabilna pogoda. Na północnym zachodzie zaznaczy się skraj zatoki niżowej oraz zbieżność wiatru, która w środowisku chwiejnej masy powietrza może przynieść rozwój lokalnych ośrodków burzowych.

W strefie >60% zjawiska burzowe mogą powstać popołudniu przede wszystkim na obszarze województwa zachodniopomorskiego oraz w mniejszym stopniu na obszarze lubuskiego. Prognozuje się powstanie głównie pojedynczych i punktowych ośrodków burzowych z silnymi opadami deszczu, które mogą przynieść akumulację opadów rzędu 15-20 mm. Niewykluczone są także opady drobnego gradu. W województwie lubuskim burze mogą powstawać głównie przy zachodniej granicy, natomiast w zachodniopomorskim między innymi w okolicach Zalewu Szczecińskiego, a następnie głównie w północnych powiatach.

W strefie <60% burze są mało prawdopodobne. Tutaj mogą pojawić się ewentualne opady deszczu lub pod koniec ważności prognozy mocno lokalne, wygasające ośrodki burzowe.