Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską 09/10.07.21

Opublikowano 9 lipca 2021 o godz. 06:25

Drugi poziom zagrożenia obejmuje pas od południa przez centrum po północny wschód kraju w związku z możliwością rozwoju silnych burz z ulewnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu oraz punktowo bardzo silnego wiatru

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje pas od południowego zachodu przez zachód po północ w związku z przechodzeniem rozległych burz wielokomórkowych z ulewnymi opadami deszczu i punktowo silniejszymi porywami wiatru. Ponadto pierwszy stopnień obowiązuje dla regionów na wschód od strefy poziomu drugiego z zagrożeniem głównie od strony ulewnych opadów deszczu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz przypada głównie dla województw wschodnich

[W CIĄGU DNIA MOŻLIWA AKTUALIZACJA OBSZARÓW]

W piątek nad Polska nadal zalegać będzie chwiejne i wilgotne powietrze zwrotnikowe (PZ), w którym to znajdować będzie sie strefa płytkiego niżu barycznego z centrum nad północno-zachodnią Polską. Na wschód od niżu przebiegać będzie główna oś zbieżności wiatru przesuwająca się z zachodu na wschód w miarę upływu dnia. Na omawianej zbieżności przewiduje się rozwój aktywnych burz w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po Warmię i Mazury.

Na obszarze pierwszego poziomu zagrożenia w pasie od Dolnego Śląska po Pomorze środkowe przemieszczać będzie się mezoskalowy układ konwekcyjny z ulewnymi opadami deszczu i punktowo silnym wiatrem o prędkości wahającej się w przedziale 70-80 km/h. Układ ten będzie podążał na północ i miejscami może przynieść szkody w postaci powalonych drzew, zaś ulewne opady deszczu przyczynią się do występowania incydentów związanych z zalaniami. W ciągu dnia w omawianym pasie powstawać mogą nowe burze, generując ulewne opady deszczu 20-30 mm oraz miejscami opady większego gradu (raczej nie większy niż 3,5 cm).

W strefie drugiego poziomu zagrożenia występować mogą silniejsze burze, które początkowo przybiorą postać izolowanych superkomórek burzowych, łączących się w miarę upływu czasu w burze wielokomórkowe. Z racji bardzo dużej wodności troposfery oraz silnego przepływu wiatru z południe na północ, możliwe będzie powstawanie rozległych stref burzowych wędrujących wielokrotnie nad daną lokalizacją (training storms). Wówczas dużym ryzykiem będą zalania i podtopienia z racji możliwych sum opadowych osiągających i przekraczających 40 mm. Być może od centrum po północny wschód kraju dojdzie do rozwoju kolejnego już układu MCS. W sytuacji rozwoju silnych superkomórek, pojawić mogą się punktowo bardzo gwałtowne porywy wiatru prostoliniowego o prędkości dochodzącej do poziomu 100 km/h. Nie wyklucza się także kilku incydentów związanych z opadami dużego gradu w zakresie >3,5 do max 6 cm. Szczególnie duże natężenie zjawisk może mieć miejsce w pasie od Górnego Śląska przez województwo łódzkie po mazowieckie.

W strefie poziomu pierwszego na wschód od strefy poziomu drugiego, burze mogą być słabsze, ale miejscami wciąż gwałtowniejsze z ryzykiem ulewnych i długotrwałych opadów deszczu z potencjalną akumulacją 20-40 mm. Wiatr w porywach dochodzić może do 70-80 km/h, zaś opady gradu jeśli się pojawią, nie powinny przekroczyć pułapu 3 cm.

We wschodniej Polsce zjawiska burzowe mogą być lokalne, pojawiając się późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Wprawdzie mogą wystąpić silniejsze opady deszczu, jednak burze nie powinny stanowić większego zagrożenia. Na obszarze Podkarpacia możliwe będzie pojawienie się większej burzy wielokomórkowej w okolicach sobotniego świtu/poranka. Na zachodzie kraju burze pojawić mogą się od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie w strefie centrum niżowego. Nie objęto tego obszaru pierwszym poziomem zagrożenia, aczkolwiek mogą zdarzyć się przypadki silnych/bardzo silnych opadów deszczu o akumulacji dochodzącej do 20 mm lub nawet przekraczających tą wartość. Liczebność samych burz nie powinna być duża, stąd utrzymanie stopnia podstawowego.