Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 09.06.21

Opublikowano 9 czerwca 2021 o godz. 06:47

Prognoza burz – 09.06.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje południową i wschodnią Polskę

W środę obszar Polski pozostanie pod wpływem długożyjącego układu wyżowego. Nad wschodnie regiony będzie zbliżać się płytka strefa niskiego ciśnienia znad wschodniej części kontynentu europejskiego, zaś do kraju przejściowo napłynie ciepłe i chwiejne powietrze o podwyższonych zasobach wilgoci.

Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz przypada dzisiaj dla południa Polski w pasie od województwa śląskiego po małopolskie, z możliwą inicjacją burz na terenie województwa opolskiego i niewykluczonym przejściem zjawisk przez krańce łódzkiego i świętokrzyskiego. W tych regionach popołudniu prognozuje się najkorzystniejsze warunki termodynamiczne, które pozwolić mają na rozwój aktywnych burz termicznych, które mogą przynosić intensywne opady deszczu o akumulacji dochodzącej nawet do 20-25 mm. Z uwagi na mocno zurbanizowany region (Śląsk), możliwe będą przypadki zalań. Burze ponadto mogą przynieść opady gradu o średnicy dochodzącej do 1,5 cm. Aktywność burz trwać ma przez popołudnie, zaś wieczorem burze będą wygasać, wędrując prawdopodobnie przez Małopolskę i ziemię świętokrzyską i docierając w zanikającej postaci na Podkarpacie, gdzie nadal mogą przynosić wyładowania.

Lokalne komórki burzowe pomimo średnio korzystnych warunków wilgotnościowych, mogą powstać w pasie od Podlasia przez wschód Mazowsza po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Burze będą tutaj jednak przybierały wyraźnie lokalny charakter, zaś spektrum zjawisk będzie mniej intensywne jak w obszarze >60%. Zjawiska, jeśli tu powstaną, będą chwilowe, niosąc głównie intensywne opady deszczu.