Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 08/09.08.21

Opublikowano 8 sierpnia 2021 o godz. 21:23

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla obszarów południowej i południowo-wschodniej części kraju ze względu na ulewne opady deszczu oraz silny wiatr

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony okalające strefę poziomu pierwszego oraz województwa nadmorskie

W sobotę wieczorem oraz w nocy z sobotę na niedzielę przewidywany jest rozwój większej ilości ośrodków burzowych względem dnia. Burze będą formowały się w strefach silnych zbieżności wiatru w związku z wkraczaniem na teren Polski mezoskalowego ośrodka niskiego cisnienia.

W strefie pierwszego poziomu zagrożenia przewidywany jest rozwoj większego układu burzowego lub kilka układów wielokomórkowych, które przechodzić będą od Małopolski w kierunku Lubelszczyzny. Niewykluczone będzie powstanie systemu MCS, który w przypadku wykształcenia linii szkwałowej, może nieść silny wiatr w zakresie 70-90 km/h. Ponadto burze w tym obszarze mogą być wydajne opadowo (wpływ mocno wilgotnej masy powietrza zwrotnikowego). Sumy opadów mogą miejscami sięgać okolice 30 mm, a miejscami nawet więcej. Wciąż nie jest wykluczone powstawanie burz superkomórkowych, które mogą nieść podobne spektrum zagrożeń, ale dodatkowo możliwość opadów gradu – średnica nie powinna przekraczać 2,5 cm. Wystąpienie silnego wiatru może powodować lokalne szkody w drzewostanie, a intensywne opady deszczu – przypadki zalań.

W obszarze >60% okalającym strefę poziomu pierwszego, także moga pojawiać się komórki burzowe, zaś od woj. świętokrzyskiego po lubelskie niewykluczone będzie przejście fragmentu potencjalnego układu MCS, choć wariant ten nie jest aż tak mocno faworyzowany, ale jeśli wystąpi, mogą pojawić się silniejsze opady deszczu +20 mm. Generalnie w tym pasie występować mogą umiarkowane burze raczej o charakterze lokalnym z silniejszymi opadami deszczu, ale akumulacjami nie przekraczającymi 20 mm.

W obszarze >60% nad województwami nadmorskimi, pojawiać mogą się rozproszone i lokalne burze z opadami deszczu ponizej 20 mm oraz miejscami silniejszym wiatrem, ale ponizej 70 km/h.

W obszarach <60% burze na ogół nie są spodziewane, lub występować mogą mocno lokalnie. Większe szanse na ich powstanie będą miały miejsce bliżej obszaru >60% (przy strefie poziomu 1). Nie przewiduje się większego zagrożenia, ale ewentualne sumy opadów mogą kształtować się w przedziale 15-20 mm.