Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 07.07.21

Opublikowano 7 lipca 2021 o godz. 10:41

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje północne województwa z racji możliwości wystąpienia ulewnych opadów deszczu i wiatru

W środę nad Polską znajdować będzie się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, oddzielającą gorące powietrze zwrotnikowe od chłodniejszego polarnomorskiego. W strefie frontowej zalegać będzie umiarkowanie niestabilna masa powietrza. Na strefach zbieżności możliwe będzie powstanie aktywnych elektrycznie burz z ulewnymi opadami deszczu.

Rozwoj burz nie jest uwzględniany przez wszystkie modele na obszarze pierwszego poziomu zagrożenia. Jednakże kilka symulacji wskazuje na wystąpienie korzystnych warunków kinematycznych, które mogą zwiastować rozwój silniejszych zjawisk burzowych w postaci wielokomórek oraz niewykluczonych superkomórek burzowych. W związku z tym przewidywane są ulewne opady deszczu o akumulacji całkowitej w przedziale 20-40 mm. Sumy te mogą doprowadzić do zalań i podtopień zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych. Podanto powstanie superkomórek wiąże się z ryzykiem silnych porywow wiatru osiągających nawet 80 km/h. Z uwagi na niski poziom niestabilności mas powietrza, opady dużego gradu nie będą występowały, aczkolwiek są możliwe w średnicy małej.

W obrębie poziomu pierwszego burze mogą pojawiać się lokalnie i będą słabsze (opady do 20 mm). W strefie <60% burze prawdopodobnie się nie rozwiną.