Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 05.06.21

Opublikowano 5 czerwca 2021 o godz. 07:53

Prognoza burz – 05.06.21

Możliwy rozwój słabych i umiarkowanych burz obejmuje głównie wschodnią część Polski

W sobotę obszar Polski będzie na ogół pozostawał pod wpływem wyżu barycznego, jednak na południu Polski zaznaczy się płytka zatoka związana z niżem znad pogranicza Austrii, Czech i Węgier. Do kraju postępować będzie adwekcja ciepłej masy powietrza z północnego wschodu i wschodu, jednak o zwiększonych zasobach wilgoci, co przełoży się na podwyższoną aktywność konwekcji.

W drugiej części dnia największe prawdopodobieństwo rozwoju burz przebiegać będzie w pasie od województwa mazowieckiego po lubelskie. W tych regionach prognozuje się rozwój pojedynczych komórek i wielokomórek burzowych z przelotnymi, intensywnymi opadami deszczu oraz możliwym drobnym gradem do 1,5 cm. Akumulacja opadów może osiągać 15-20 litrów na metr kwadratowy. Nie przewiduje się większego zagrożenia od strony silnego wiatru, który swoje maksimum powinien osiągać na poziomie około 60 km/h. Burze w tym obszarze będą przemieszczać się wolno z północy na południe. Z uwagi na powolną wędrówkę burz i intensywne opady, mogą pojawiać się przypadki zalań (zwłaszcza tereny miejskie).

Zjawiska burzowe pojawią się także wokół głównego obszaru, jednak powinny być mniej liczne, ale charakterystyka zjawisk będzie zbliżona lub taka sama. Spośród regionów ujętych w obszarze, burze mogą powstawać z większym prawdopodobieństwem nad Warmią i Mazurami, natomiast w przypadku rozpogodzeń na południu i południowym wschodzie, także na terenie województw: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie.

Burze powstać mogą także w paśmie podgórskim i górskim z wysokim prawdopodobieństwem na południu Małopolski i Dolnego Śląska, generując intensywne opady deszczu.