Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 04.07.21

Opublikowano 4 lipca 2021 o godz. 10:19

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony północne, północno wschodnie i częściowo wschodnie

Obszar Polski pozostaje w strefie pola obniżonego ciśnienia wraz z zalegającą, wilgotną masą powietrza polarnomorskiego. W trakcie dnia na strefach konwergencji wiatru przewiduje się rozwój niezorganizowanych burz o wolnej prędkości przemieszczania się, ale wysokiej wydajności opadowej

Burze w trakcie niedzieli występować będą na północy, północnym zachodzie oraz częściowo wschodzie. Głównym czynnikiem inicjującym rozwój burz będzie obecność chwiejnej i wilgotnej masy powietrza, która w skutek nagrzewania będzie przyczyniała się do masowego rozwoju chmur kłębiastych cumulonimbus.

Zjawiska powstaną na kilku głównych strefach zbieżności wiatru, w wyniku czego pojawią się głównie układy wielokomórkowe o wolnej prędkości przemieszczania się, a miejscami charakterze stacjonarnym. Zjawiska generować będą przede wszystkim intensywne/ulewne opady deszczu o długim czasie trwania, które mogą powodować zalania ulic, a w kilku przypadkach niewykluczone nawet podtopienia. W wyniku przechodzenia burz sumy opadów mogą wahać się na poziomie 20-40 mm. Burze występować mają przez całe popołudnie, wygasając przed wieczorem. Ich liczebność powinna być umiarkowana. Oprócz tego przewiduje się rozwój opadów konwekcyjnych, które mogą miejscami jeszcze bardziej zwiększać sumę opadów.