Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 03.08.2021

Opublikowano 3 sierpnia 2021 o godz. 12:09

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje pas od południowego zachodu po południowy wschód z częściowym uwzględnieniem centrum oraz lokalnie obszarów wybrzeża

We wtorek obszar Polski znajdować będzie się w słabogradientowej strefie ciśnienia. Wpływ na pogodę będą miały krańcowe części niżu z centrum nad Morzem Białym, płytki niż znad Niemiec, a także obszary wyżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy. Nad Polskę postępować będzie napływ chłodniejszego i wilgotniejszego powietrza polarnomorskiego o równowadze chwiejnej.

W ciągu dnia nad Polską rozwijać będą się dwie strefy konwekcji. Główna będzie rozciągać się od południowego zachodu po południowy wschód z częściowym ujęciem centrum. Na tym obszarze przewiduje się wzrost chmur kłębiastych z opadami deszczu, a z czasem pojawianie się burz. Mogą one przybierać formę pojedynczych komórek i miejscami niewielkich wielokomórek o charakterze liniowym. Burze nie będą stanowić większego zagrożenia. Przewiduje się umiarkowane i silne opady deszczu o akumulacji łącznej raczej nie przekraczającej 15 mm. Miejscami pojawić może się silniejszy wiatr do 60 km/h oraz drobny, ziarnisty grad. Na północy kraju z racji nieco mniejszych pokładów niestabilności w troposferze, burze będą mniej liczne, ale i tak powinny wystąpić od Pomorza zachodniego po Warmię i Mazury z większą liczebnością i aktywnością na Pomorzu środkowym.

Zjawiska wędrować będą z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na północny wschód w trakcie kolejnych godzin popołudniowych.