Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 02.08.2021

Opublikowano 2 sierpnia 2021 o godz. 09:42

Możliwość rozwoju słabych i miejscami umiarkowanych burz obejmuje pas od południowego zachodu po południowy wschód, a także centrum, wschód i północny wschód, a lokalnie strefę wybrzeża

W poniedziałek po odsunięciu się aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia z układem frontów atmosferycznych, do Polski zaczyna napływać strumień chłodnej i wilgotnej masy powietrza. W ciągu dnia na skutek nagrzewania dolnej warstwy troposfery, prognozuje się powstawanie rozproszonych komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami także burzami, jednak przeważnie o zasięgu lokalnym. Przez kraj przechodzić będzie kolejny front chłodny związany z płytkim niżem znad Skandynawii.

Zjawiska burzowe mogą pojawić się nad znaczną częścią kraju, jednak mogą to być burze dosyć lokalne, a tylko gdzieniegdzie wystąpią jako większe skupiska lub większe układy wielokomórkowe. W obszarze >60% konwekcja jak i potencjalne burze będą inicjowane w pasie od województwa dolnośląskiego po łódzkie, przechodząc w ciągu dnia na wschodnią część obszaru. Na trasie burze niewykluczone są umiarkowane i lokalnie silne porywy wiatru w zakresie 50-70 km/h. Opady deszczu będą silne, jednak ich charakter przez okres prognozy ma być przelotny. Nie można wykluczyć opadów drobnego gradu <2cm. Burze nie powinny dotrzeć nad krańce południowo-wschodnie. W strefie <60% ewentualne zjawiska burzowe możliwe są głównie na terenie woj. warmińsko-mazurskiego oraz na północy głównie w strefie gmin nadmorskich. Ich charakterystyka będzie podobna jak w strefie głównej.

Aktywność konwekcji i burz przewidywana jest do okolic godziny 20:00