Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 02.07.21

Opublikowano 2 lipca 2021 o godz. 08:06

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla dla północno-wschodniej Polski w związku z możliwością rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu oraz towarzyszącymi opadami konwekcyjnymi o silnym natężeniu.

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje okolice strefy poziomu pierwszego oraz pas podgórski i górski od Górnego Śląska po Podkarpacie

W piątek obszar Polski pozostanie w strefie niskiego ciśnienia ze zbieżnością wiatru na północnym wschodzie. Nad krajem znajdować będzie się umiarkowanie ciepła i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego.

Burze przewidywane są w szczególności od Podlasia po Warmię i Mazury, obejmując częściowo północ Mazowsza i wschód kujawsko-pomorskiego. Przybierać będą formę burz wielokomórkowych generujących przede wszystkim długotrwałe i ulewne opady deszczu o akumulacji 30-40 mm, mogące skutkować podtopieniami. Podanto oprócz burz pojawiać będą się opady konwekcyjne, dodatkowo zwiększające sumy opadów, a więc lokalnie mogą być jeszcze wyższe. W obrębie stopnia pierwszego burze będą słabsze z intensywnymi opadami deszczu.

Zjawiska burzowe z akumulacją opadów deszczu 20 mm spodziewane są także od województwa śląskiego po podkarpackie (południowe regiony)