Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 01.07.21

Opublikowano 1 lipca 2021 o godz. 06:53

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla południowo-wschodniej części kraju w związku z możliwością wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnego wiatru, a w mniejszym stopniu opadów gradu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony ościenne strefy poziomu pierwszego

W czwartek obszar Polski pozostanie w obszarze pola niskiego ciśnienia oraz głównego ośrodka, który nadal oddziaływać ma na północnym-zachodzie Polski. W ciągu dnia chwiejny i wilgotny sektor powietrza zaznaczy się od południa i południowego wschodu po wschód i północny wschód. Przewiduje się możliwość rozwoju zjawisk burzowych o lepszej organizacji zwłaszcza na obszarze pierwszego poziomu zagrożenia.

Burze w głównej strefie rozwijać mogą się od samego rana, w trakcie południa i w kolejnych godzinach popołudniowych. W wyznaczonym obszarze zwłaszcza od Pokdarpacia po Lubelszczyznę powstać mogą aktywne elektrycznie komórki burzowe z tendencją do łączenia się w układy wielokomórkowe, na trasie których wystąpią silne porywy wiatru do 80 km/h oraz ulewny deszcz. Wcześniejsze burze o charakterze pojedynczych komórek przyniosą głównie zagrożenie ulewnymi opadami deszczu i niewykluczonym gradem. Średnica nie powinna być duża, wahając się od 1 do maksymalnie 3 cm, jednak przeważnie 2/2,5. Sumy opadów w strefie poziomu pierwszego mogą osiągać 20-35 mm, doprowadzając do zalań.

W obszarze okalającym strefę pierwszą zjawiska mogą być mniej liczne i łagodniejsze w przebiegu. Przewiduje się głównie intensywne opady deszczu <20 mm i umiarkowaną aktywność elektryczną. W ciągu dnia burze powinny występować głównie od Małopolski przez ziemię świętokrzyską po Mazowsze. Późnym popołudniem burze mogą formować się na Podlasiu, zaś wieczorem od północy Mazowsza po Warmię i Mazury.