Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 01.06.2021

Opublikowano 1 czerwca 2021 o godz. 06:47

Prognoza burz – 01.06.2021

Pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje dla obszaru województw: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie. Stopień wydany zostaje z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje obszary okalające strefę pierwszego poziomu zagrożenia

We wtorek obszar Polski dostanie się chwilowo pod wpływ płytkiego niżu barycznego z akumulacją chwiejnej i mocno wilgotnej masy powietrza (wodność PW do 30 mm). Dodatkowo w obszarze Polski północnej i częściowo zachodniej prognozuje się wystąpienie licznych zbieżności wiatru, które skutkować będą popołudniowym rozwojem licznych zjawisk burzowych z intensywnymi/ulewnymi opadami o długim czasie oddziaływania.

Największe ryzyko burz obejmuje regiony ujęte w strefie pierwszego poziomu zagrożenia. W tym regionie w drugiej części dnia zaczną rozwijać się liczne komórki burzowe, stopniowo łączące się w wielokomórkowe burze o powolnej prędkości przemieszczania się. Z czasem na wytyczonym obszarze powstać może masywny klaster burzowy obejmujący wiele regionów w tej samej chwili. Z uwagi na możliwość utrzymywania się intensywnych opadów, głównym ryzykiem od strony burz będą nadmierne sumy opadowe, dochodzące do 20-30 litrów na metr kwadratowy. W przypadku terenów miejskich taka ilość może przyczynić się do zalań i podtopień. Nie można jednak dopuszczać sytuacji, gdzie ostateczna, godzinowa suma opadów osiągnie poziom nawet 40 litrów.

W obrębie strefy poziomu pierwszego ryzyko burz będzie niższe. Największe szanse na pojedyncze burze obejmować będą pas od pozostałej części Pomorza środkowego przez Pomorze zachodnie po województwo lubuskie. Tutaj jednak burze nie będą stanowić tak dużego zagrożenia, choć intensywne opady deszczu także są możliwe.

Aktywność burz szczególnie w obszarze strefy poziomu pierwszego może utrzymywać się przez długi czas, także po zmroku.