Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską
Drugi stopień zagrożenia obejmuje południową, południowo-wschodnią, wschodnią i centralną Polskę
Pierwszy stopień zagrożenia obejmuje północną i północno-wschodnią część kraju
Stopień podstawowy obejmuje regiony na zachód od głównych stref
Obszar stopnia drugiego >50%
Na wyznaczonym obszarze spodziewane są silne i długotrwałe burze z głównym zagrożeniem od strony ulewnych/nawalnych opadów deszczu mogących powodować zalania, podtopienia i lokalne powodzie błyskawiczne. Burze w tej części kraju spodziewane są przede wszystkim od późnego popołudnia, a następnie wieczorem i nocą z soboty na niedzielę. Spodziewane są burze jedno i wielokomórkowe oraz układy podążające jednym szlakiem (burza za burzą – training storms). Podczas ich przechodzenia sumy opadów mogą osiągać i przekraczać 40-50 mm (w skrajnych sytuacjach znacząco powyżej >50mm). Ponadto niewyklucza się opadów gradu 2-3 cm oraz silnego wiatru do 80-90 km/h.
Obszar drugiego stopnia zagrożenia <50%
Na wschód od strefy stopnia drugiego większego prawdopodobieństwa, również możliwe będzie przejście silnych burz zwłaszcza w pierwszej części dnia. Ich liczebność może być jednak mniejsza, natomiast jeśli się rozwiną, mogą nieść szereg niebezpiecznych zjawisk, w tym zwiększone ryzyko gradobić 3-4 cm, a także podwyższonego ryzyka rozwoju trąby powietrznej mezycyklonalnej.
Obszar pierwszego stopnia zagrożenia >50%
W obrębie stopnia drugiego burze mogą powstawać zarówno o poranku, w ciągu dnia jak i w godzinach wieczornych/nocnych. Będą one nieco słabsze, niosąc głównie silne opady deszczu dochodzące do 25-30, a miejscami 30-35 mm.
