Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 30.05.22

Opublikowano 29 maja 2022 o godz. 19:59

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje obszar zachodniej i północnej połowy kraju, zaś w mniejszym stopniu regiony centralne i północno-wschodnie

W poniedziałek warunki pogodowe nad Polską będą sterowane przez górny niż z centrum lokującym się na północy Niemiec (w drugiej części dnia). Nad krajem obecna będzie mocno wilgotna i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego. W efekcie dziennego ogrzewania dolnej warstwy troposfery, spodziewany jest masowy rozwój chmur kłębiastych z opadami deszczu, a w fazie finalnej także burz.

Strefa A (główna)

Na wyznaczonym obszarze spodziewany jest rozwój rozproszonych, ale dosyć licznych burz. Zjawiska te mogą rozwijać się już około południa, a będzie to zależne od poziomu rozpogodzeń. Przewiduje się powstawanie przede wszystkim pojedynczych, izolowanych komórek burzowych, a w mniejszym stopniu scalonych układów wielokomórkowych. Burze mogą być mocniej uwodnione, dlatego spodziewane są silne opady deszczu z akumulacją do 20-25 mm. Miejscami może pojawić się również drobny grad. Większa liczebność burz wystąpi w części zachodniej, północno-zachodniej i północnej wyznaczonej strefy i tutaj prawdopodobieństwo szacuje się jako średnie/wysokie. Dla regionów południowo-zachodnich i centralnych na poziomie średnim.

Strefa B

Na tym obszarze burze będą mniej liczne niż w obszarze głównym. Zjawiska powinny pojawić się tu przede wszystkim popołudniu i mogą to być komórki, powoli przechodzące ze strefy głównej. Niemniej jednak rozwój nowych burz w wyznaczonym obszarze jest możliwy i tyczy się szczególnie pasma od woj. łódzkiego przez mazowieckie po warmińsko-mazurskie. Charakterystyka burz będzie podobna, choć sumy opadów powinny osiągać do 15 mm. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako niskie dla pasma od woj. dolnośląskiego, opolskiego po śląskie oraz średnie od woj. łódzkiego po warmińsko-mazurskie.