Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 26.07.22

Opublikowano 26 lipca 2022 o godz. 07:20

Pierwszy stopień zagrożenia obejmuje regiony południowe i południowo-wschodnie

Stopień podstawowy obejmuje pozostałe obszary południa, południowego wschodu, a częściowo także centrum i wschód. Ponadto stopniem podstawowym objęte są obszary północno-wschodnie.

W sobotę przez obszar Polski z zachodu na wschód wędrować będzie aktywny front chłodny, wypierający gorące powietrze poza nasz kraj. Masa powietrza przed frontem szczególnie na południu i południowym wschodzie będzie bardzo wilgotna, prowadząc do rozwoju burz z ulewnymi opadami deszczu. Burze wystąpić mogą także w innych regionach w obrębie frontu. Przewidywane są także wielkoskalowe opady deszczu.

Strefa A

Na wyznaczonym obszarze pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje z uwagi na możliwość rozwoju burz generujących ulewne opady deszczu, przekładając się na sumy opadowe rzędu 35-40 mm. Zjawiska mogą powstawać jako pojedyncze komórki, ale także rozbudowane klastry wielokomórkowe. Burze będą występować zarówno w obrębie opadów wielkoskalowych jak i poza nimi. Niewykluczony jest silniejszy wiatr do 70 km/h i punktowo gradobicia choć same bryły będą o małym rozmiarze. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako wysokie.

Strefa B

W obszarze sąsiednim burze wystąpią bardziej w formie pojedynczych komórek z opadami deszczu do 20-25 mm. Na południu w woj. śląskim mogą dojść one do 30 mm. Nie przewiduje się innych, znaczących zjawisk. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako średnie.

Pozostałe regiony

Na pozostałym obszarze zjawiska burzowe mogą występować lokalnie i punktowo z opadami do 15 mm. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako niskie.