Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 25/26.07

Opublikowano 25 lipca 2022 o godz. 16:54

Stopień podstawowy zagrożenia na granicy stopnia pierwszego wyznaczano dla północno-zachodniego fragmentu Polski

Stopień podstawowy obowiązuje dla regionów zachodnich, południowo-zachodnich i częściowo północnych

W poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek nad zachodnią połowę Polski nadciągnie strumień chwiejnej masy powietrza wraz z frontem atmosferycznym (chłodnym) i poprzedzającą linią konwergencji wiatru. W obrębie frontu jak i na zbieżności, mogą powstawać zjawiska burzowe. Głównym zjawiskiem będą intensywne opady deszczu.

Strefa A1

Na wyznaczonym obszarze możliwe będzie największe natężenie zjawisk burzowych, które mogą organizować się do postaci większych układów wielokomórkowych. Niewykluczone jest powstanie jednego dużego układu, który przemierzy województwo zachodniopomorskie i częściowo północne krańce pomorskiego. Na trasie burz spodziewane są głównie intensywne opady deszczu, które wraz z opadami konwekcyjnymi (nie pochodzenia burzowego) mogą przynieść sumę 20-25 mm. Burze spodziewane są wieczorem i początkowo w drugiej części nocy. Początkowo możliwe będą umiarkowane porywy wiatru do 60-70 km/h. Prawdopodobieństwo rozwoju szacuje się jako wysokie.

Strefa A

W pozostałych regionach objętych stopniem podstawowym, burze również wystąpią. Ich rozwój prawdopodobnie skoncentruje się w obrębie głównej zbieżności początkowo od woj. lubuskiego po dolnośląskie, a następnie od dolnośląskiego przez wielkopolskie po dalsze regiony w kierunku północnym. Możliwe będą zarówno pojedyncze komórki jak i z czasem układy wielokomórkowe. Spodziewane są głównie intensywne opady deszczu bez zagrożenia wiatrowego. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje sie jako wysokie dla obszarów Dolnego Śląska, woj. lubuskiego i Wielkopolski (głównie zachodnia część). Dla pozostałych obszarów (opolskie, wschodnia i południowa Wielkopolska, Kujawy oraz Pomorze środkowe) będzie ono niskie