Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 24.04
Stopień podstawowy zagrożenia obowiązuje w szczególności dla regionów południowych z niewielkim uwzględnieniem części centralnych i południowo-wschodnich.
Stopień podstawowy zagrożenia obowiązuje ponadto dla pozostałych regionów południowo-wschodniej i wschodniej Polski
W okresie obowiązywania prognozy obszar Polski znajdzie się w bezpośrednim zasięgu płytkiego niżu barycznego migrującego w kierunku północno-wschodnim. W jego ciepłym wycinku napływać będzie przejściowo cieplejsze powietrze polarnomorskie o zwiększonym poziomie niestabilności, choć w ogólnym spojrzeniu relatywnie niskim. Czynnikami wspomagającymi rozwój burz będzie silniejszy przepływ powietrza szczególnie w dolnej warstwie troposfery oraz dosyć mocne ruchy wnoszące, co pozwoli na budowanie się chmur kłębiastych, a w późniejszej fazie burz.
Strefa A
W wyznaczonym orientacyjnie obszarze zjawiska burzowe są najbardziej prawdopodobnie w skali kraju. Ich rozwój spodziewany jest późniejszym popołudniem oraz częściowo we wczesnych godzinach wieczornych. Na tym obszarze prognozuje się możliwość powstania różnego typu burz. Przeważnie będą to pojedyncze komórki, z czasem łączące się w nieco większy układ wielokomórkowy. Lokalnie pojedynczy przypadek burzy o charakterze superkomórkowym również jest niewykluczony. Na trasie burz może pojawić się silniejszy wiatr do 75 km/h, opady deszczu miejscami o akumulacji do 20 mm, a lokalnie także grad, ale o małych średnicach. Zjawiska będą rozwijać się początkowo na południe od naszej granicy, z czasem budując się w pasie od woj. opolskiego po śląskie i kontynuując swoją wędrówkę dalej na północny wschód. Prawdopodobieństwo rozwoju burz w tym obszarze szacuje się jako umiarkowane.
Strefa B
W obszarze okalającym główną strefę ewentualnych zjawisk burzowych będzie zdecydowanie mniej. Wyładowania na trasie nowo powstających komórek albo rozpadających się układów ze strefy A, mogą mieć miejsce w woj. świętokrzyskim, miejscami na wschodzie łódzkiego i lokalnie na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Pojedyncze wyładowania mogą wystąpić także na krańcach południowych i wschodnich Podkarpacia. Burze w tej części kraju jeśli powstaną, będą słabe. Prawdopodobieństwo rozwoju szacuje się jako niskie, a w niektórych regionach b. niskie.
