Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 20/21.06.22

Opublikowano 20 czerwca 2022 o godz. 20:07

Stopień podstawowy zagrożenia wydano dla regionów Polski południowej i południowo wschodniej, a także szerokiego obszaru Polski północno-zachodniej, zachodniej i północnej

W poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek minie pod znakiem stopniowo wygasających burz. Z uwagi na łagodniejszy przebieg dziennych burz, utrzymanie innego stopnia zagrożenia niż podstawowy wydaje się w tej chwili nieuzasadnione. Prognozowany jest dalszy rozwój komórek burzowych i nietrwałych układów wielokomórkowych głównie z silnymi opadami deszczu. Na północnym zachodzie, zachodzie i północy burze powstaną w chwiejnym powietrzu zafrontowym.

Strefa A

Na terenie Polski południowej i południowo-wschodniej przez kolejne godziny wieczorne utrzyma się chwiejny sektor powietrza przed strefą frontową. Miejscami na zbieżnościach wiatru nadal będzie możliwy rozwój burz, jednak zdecydowanie słabszych względem pory dziennej. Spodziewane są pojedyncze komórki i burze wielokomórkowe z silniejszymi opadami deszczu i umiarkowanie silnym wiatrem. W drugiej części nocy po definitywnym opuszczeniu frontu atmosferycznego, zjawiska burzowe nie będą kontynuuowane w tej części kraju – te spodziewane są głównie do północy, choć wyjątki od reguły będą naturalnie możliwe. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako średnie.

Strefa B

Wieczorem i nocą na wyznaczonym obszarze rozszerzać będzie się chwiejna masa powietrza zafrontowego. W jej środowisku będzie dochodziło do powstawania burz, ale mocno lokalnych. Główne skupisko burz może mieć miejsce od Pomorza zachodniego po środkowe. Lokalnie wyładowania mogą także padać od woj. lubuskiego po kujawsko-pomorskie. Burze będą słabe, niosąc głównie silniejsze opady deszczu bez ryzyka wiatrowego. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako niskie/średnie

Poza strefami

Poza wyznaczonymi strefami ryzyko burz będzie utrzymywać sie na poziomie marginalnym/b.niskim. Spodziewane są głównie rozproszone opady deszczu w strefie frontu jak i za nim.