Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 17.06.22

Opublikowano 17 czerwca 2022 o godz. 11:33

Stopień podstawowy zagrożenia obowiązuje dla regionów północno-wschodnich i miejscami południowo-wschodnich

W piątek nasz kraj znajdzie się w zasięgu rozbudowującego wyżu. Wzdłuż wschodniej połowy kraju rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami. Niektóre z komórek przeistoczą się w niegroźne burze.

Strefa A

W tym obszarze znajdą się największe zasoby chwiejnej masy powietrza. W drugiej części dnia spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych z przelotnymi opadami deszczu o akumulacji raczej do 10 mm. Miejscami spaść może drobny i ziarnisty grad. Konwekcja przed końcem dnia powinna wygasnąć. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako średnie.

Strefa B

W obszarze sąsiadującym zjawiska powinny być mniej liczne. Spodziewana jest dominacja zwykłych komórek konwekcyjnych z opadami deszczu. Z tego powodu ewentualne burze powinny być bardzo lokalne – np w północnej Lubelszczyźnie i początkowo w pozostałych regionach Warmii i Mazur. Charakterystyka zjawisk będzie analogiczna jak w strefie A. Prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie niskie/b.niskie

Strefa C

Początkowo na krańcach Podkarpacia może rozwinąć się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Dopuszcza się możliwość rozwoju 1-2 komórek burzowych z chwilowymi, silniejszymi opadami deszczu. Prawdopodobieństwo szacuje się jako niskie.