Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 15.06.22

Opublikowano 14 czerwca 2022 o godz. 18:44

Stopień podstawowy obowiązuje dla regionów północno-wschodnich

W środę nasz kraj znajdzie się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum lokującym się na południu Polski. Nad zdecydowaną większością kraju zalegać będzie stabilna masa polarnomorska. Jedynie na krańcach północno-wschodnich uwidoczni się wpływ lekko chwiejnego sektora powietrza, który może przynieść punktowe i nieliczne burze

Strefa A

Na krańcach północno-wschodnich spodziewany jest rozwój konwekcji z przelotnymi opadami deszczu. Z czasem kilka komórek może generować wyładowania atmosferyczne. Na trasie ewentualnych burz mogą wystąpić silniejsze opady deszczu o akumulacji do 10 mm, a także drobny, ziarnisty grad. Nie są spodziewane silne porywy wiatru. Prawdopodobieństwo szacuje się jako średnie.

Strefa B

W obszarze sąsiednim konwekcja będzie płytsza i objawi się głównie słabymi opadami deszczu na trasie lokalnych komórek. Wątpliwe jest pojawienie się burz – być może losowe wyładowania padną w okolicach strefy A na trasie wędrujących tam komórek i tu prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się jako niskie. Dla pozostałych regionów będzie ono marginalne.