Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 14.08.22

Opublikowano 14 sierpnia 2022 o godz. 11:24

Pierwszy stopień zagrożenia obejmuje regiony południowo-wschodnie i wschodnie

Stopień podstawowy obejmuje regiony Polski południowej, centralnej, północnej, zachodniej i południowo-zachodniej

Strefa A

Na wyznaczonym obszarze istnieje ryzyko rozwoju liczniejszych zjawisk burzowych o wysokiej aktywności. Sprzyjać będzie temu napływ wyraźnie chwiejnej i wilgotnej masy powietrza, a także występowanie obszarów zbieżności wiatru. Spodziewane jest występowanie głównie burz jednokomórkowych i wielokomórkowych, z czasem grupujących się w klastry i wędrujących w pasie od Lubelszczyzny po Mazowsze. Na trasie burz wystąpią przede wszystkim silne opady deszczu dochodzące do 30-35 mm, ale przeważnie <25 mm. Z uwagi na większe zasoby energii potencjalnej w troposferze, wystąpić mogą ponadto gradobicia o średnicy 2-3 cm. Miejscami możliwy jest silniejszy wiatr do 70 km/h, ale dosyć punktowo. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako wysokie (>60%)

Strefa B

W centrum, na zachodzie, północy i częściowo południowym zachodzie, zjawiska burzowe są również prawdopodobne, a ich charakterystyka może być zbliżona względem obszaru A. Spodziewane są początkowo pojedyncze burze, które mogą grupować się do postaci burz wielokomórkowych szczególnie w części zachodniej i południowo-zachodniej kraju. Sumy opadów mogą osiągnąć 20-25 mm, gdzieniegdzie punktowo wystąpić mogą opady gradu zwykle do 2,5 cm w średnicy. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako średnie (50-60%)

Strefa C

Od Małopolski po Śląsk prognozy nie wskazują na możliwość rozwoju znaczącej ilości burz, niemniej jednak mogą one powstawać zwłaszcza w obszarach górskich i podgórskich, generując sumy opadów powinny osiągnąć 20-25 mm, choć w przypadku zalegania ośrodków nad daną lokalizacją przez dłuższy czas, nie wyklucza się sum wyższych (szanse na taki scenariusz nie będą jednak duże). Prawdopodobieństwo rozwoju burz dla obszarów podgórskich i górskich szacuje się jako średnie (50-60%), zaś dla pozostałych regionów niskie (<50%)

Strefa D

W obszarach Polski północnej, północno-wschodniej i zachodniej (pozostałe regiony) istnieć będą ograniczone warunki do rozwoju lokalnych burz z opadami do 20-25 mm. Prawdopodobieństwo rozwoju szacuje się jako niskie (<50%)