Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 09.04.22

Opublikowano 8 kwietnia 2022 o godz. 20:59

Ostrzeżenie stopnia podstawowego wystosowano dla części południowo-wschodniej i w mniejszym stopniu obszarów podgórskich

Ostrzeżenie stopnia podstawowego obejmuje zachód, północny zachód i północ Polski

W sobotę 09.04 lokalnych burz można spodziewać się w kilku regionach Polski. Głównym zagrożeniem na ich trasie będzie silny wiatr, aczkolwiek miejscami zwłaszcza na południowym wschodzie wystąpią także silne opady deszczu.

Strefa B

W strefie B burze powstaną jako pierwsze. Przed południem w pasie od Podkarpacia po Lubelszczyznę wędrować będzie ciepły wycinek niżu z adwekcją niestabilnej masy powietrza. Prognozy sygnalizują możliwość rozwoju pojedynczych komórek z niewykluczonym połączeniem się do układu wielokomórkowego wędrującego w kierunku północno-wschodnim. Na trasie burz mogą wystąpić silne porywy wiatru osiągające 70-80 km/h. Ponadto burze będą zdolne generować silne opady deszczu, choć o charakterze przelotnym. W drugiej części dnia zjawiska powinny całkowicie zaniknąć. Pojedyncze wyładowania mogą wystąpić gdzieniegdzie wzdłuż pogórza i gór wczesnym rankiem lub o świcie. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako umiarkowane

Strefa A

Około południa, ale przede wszystkim w drugiej części dnia na obszarze strefy A nasunie się strumień chłodnej, ale niestabilnej masy powietrza. W wyniku mocnego nagrzewania dolnej części troposfery na niebie szybko rozwiną się chmury kłębiaste. Popołudniu na wyznaczonym obszarze z wysokim prawdopodobieństwem spodziewany jest rozwój burz głównie jako pojedyncze komórki, choć średniej wielkości układ wielokomórkowy, liniowy nie jest ostatecznie wykluczony. Burze w tej części kraju mogą generować silny wiatr do 70 km/h, opady deszczu oraz krupy. Aktywność przed wieczorem powinna całkowicie wygasnąć. Zjawiska będą na ogół lokalne.

Poza strefami

Choć większość prognoz nie wskazuje na możliwość powstania burz w północnej części Pomorza śrokowego (niskie/b.niskie prawdopodobieństwo), ostatecznie minimum jedna pojedyncza komórka burzowa nie jest wykluczona w godzinach popołudniowych.