Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 08.04.22

Opublikowano 8 kwietnia 2022 o godz. 08:12

Ostrzeżenie stopnia podstawowego obejmuje regiony od zachodu przez centrum po wschód, a także wybrane części województw nadmorskich.

W piątek pojawi się szansa na rozwój kolejnych burz, choć ponownie o mocno lokalnym charakterze. Burze będą rozwijać się w strumieniu chłodnej i wilgotnej masy powietrza płynącej za frontem chłodnym. W wyniku dziennego nagrzewania warstwy granicznej tropofery, powstaną liczne chmury Cb z przelontymi opadami i możliwymi burzami.

Strefa A

Na tym obszarze burze mogą rozwinąć się początkowo na zachodzie, wędrując w stronę centrum i wschodu. Przewiduje się głównie pojedyncze komórki o średniej aktywności. Na ich trasie wystąpi głównie silny wiatr w porywach do 75 km/h. Chwilowo może spaść silniejszy deszcz, ale sumy będą niskie. Zjawiska spodziewane są popołudniu, przed wieczorem wygasną. Ich liczebność powinna być niewielka, stąd pojawią się one tylko punktowo i lokalnie.

Prawdopodobieństwo rozwoju burz w tym obszarze będzie utrzymywać się na poziomie niskim/umiarkowanym

Strefa B

W tym obszarze lokalne burze mogą pojawiać się głównie bliżej wybrzeża w godzinach wieczornych. Charakter zjawisk będzie taki sam jak w strefie A, na podobnym poziomie prawdopodobieństwa.

Na pozostałym obszarze nie przewidywane są burze, ale przelotne opady na trasie komórek mogą wystąpić. Wyjątkiem od reguły mogą być pozostałe regiony północno-wschodnie (Podlasie, Warmia-Mazury, pozostała część Mazowsza) gdzie pojedyncze wyładowania nie są ostatecznie wykluczone. Być może pojedyncze wyładowania mogą pojawić się nieco poza strefą B, ale nadal w obrębie województw nadmorskich.