Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych nad Polską – 07.04.22

Opublikowano 7 kwietnia 2022 o godz. 06:50

Ostrzeżenie stopnia podstawowego na granicy stopnia pierwszego obowiązuje dla całej zachodniej połowy kraju, częściowo dla regionów północnych i południowych.

Ostrzeżenie stopnia podstawowego wystosowano dla pozostałych regionów kraju

W trakcie okresu obowiązywania prognozy nad obszarem Polski zaistnieją warunki do rozwoju zjawisk burzowych z głównym zagrożeniem od strony silnego i punktowo bardzo silnego wiatru. Burze powstawać będą przede wszystkim w obrębie wędrówki dynamicznego frontu atmosferycznego, który nasunie się nad obszar Polski początkiem drugiej części dnia.

Obszar A

Najkorzystniejsze warunki do powstawania burz będą koncentrować się na północnym zachodzie, zachodzie, północy, a w dalszej fazie wieczornej niewykluczone, że także w obszarach południowo-zachodnich, południowych i centralnych. Tutaj burze choć nie będą generować dużych sum opadowych, to z uwagi na spodziewany ich liniowy charakter mogą wystąpić porywy wiatr o wartości nawet 80-90 km/h. W opisywanych obszarach szansa na pojawianie się burz będzie najwyższa w skali kraju.

Nocą z czwartku na piątek szansa na pojawienie się zjawisk burzowych może mieć miejsce szczególnie w pasie od południa po południowy wschód i częściowo wschód. Niewykluczone jest wystąpienie lokalnych komórek lub niewielkich stref liniowych. W piątkowy poranek mogą one dotrzeć do linii Lubelszczyzna-Podkarpacie. Choć prawdopodobieństwo na rozwój burz będzie tutaj niskie przez cały okres występowania prognozy, to w przypadku ich ewentualnego powstania zagrożeniem będzie również możliwe wystąpienie silniejszego wiatru 70-85 km/h.

Obszar B

W północno-wschodnim fragmencie Polski ewentualne pojawienie się lokalnych przypadków burz spodziewane jest późną nocą z czwartku na piątek, choć prawdopodobieństwo będzie utrzymywać się na niskim/b.niskim poziomie. Wiatr w przypadku przechodzenia ewentualnych formacji nie powinien być tak silny jak w regionach sąsiednich (przeważnie do 70 km/h).