Prognoza występowania i siły zjawisk burzowych – 12/13.08.22

Opublikowano 12 sierpnia 2022 o godz. 18:08

Stopień podstawowy zagrożenia na granicy stopnia pierwszego obejmuje obszar Lubelszczyzny

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje pozostałe regiony południowo-wschodnie, a także: wschodnie, południowe, centralne i południowo-zachodnie

Strefa A

Nocą najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz utrzymają się nad Lubelszczyzną. Spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek oraz układów wielokomórkowych, które mogą nieść intensywne/silne opady deszczu. Z tego powodu sumy opadów mogą miejscami osiągnąć 25-30 mm, choć przeważnie powinny być to wartości do 20 mm. Liczebność burz w skali wszystkich regionów objętych możliwością rozwoju burz, powinna być największa. Część burz może swoją aktywnością objąć także północne fragmenty Podkarpacia. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje sie jako wysokie (>60%).

Strefa B

W regionach okalających, zjawiska burzowe mogą być kontynuacją burz ze strefy A, choć powstawanie nowych ognisk burzowych jest możliwe. Burze w tej strefie mogą generować sumy opadów do 15-20 mm (punktowo niewykluczone więcej). Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się od średniego po wysokie (50-60%; >60%)

Strefa C

Nocą opady konwekcyjne będą wędrować dalej na zachód. W ich struktury niewykluczone są pojedyncze komórki burzowe z główną szansą w woj. łódzkim. Dla całej strefy prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako niskie <50%. W obszarze tym należy się spodziewać przede wszystkim opadów deszczu w drugiej części nocy i bliżej świtu

Strefa C

Na tym obszarze opady zaczną docierać bliżej świtu i o poranku. Prawdopodobieństwo powstania burz szacuje się jako bardzo niskie (<30%)