Prognoza siły i występowania zjawisk burzowych nad Polską – 25.06.22

Opublikowano 25 czerwca 2022 o godz. 10:31

Stopień podstawowy zagrożenia obowiązuje dla południowego zachodu i regionów górskich

W sobotę obszar zachodniej części kraju znajdzie się w zasięgu umiarkowanie chwiejnej masy powietrza oraz linii zbieżności wiatru. W ciągu dnia możliwe będzie powstawanie pojedynczych komórek burzowych, ale przeważnie dosyć lokalnych i punktowych.

Strefa A

Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz w skali kraju obejmie krańce południowo-zachodnie z naciskiem na obszar Dolnego Śląska. W tych regionach spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, które z czasem mogą utworzyć nieco większy klaster wielokomórkowy. Spodziewane są przede wszystkim silne opady deszczu, mogące przynieść akumulację 20-30 mm. Zagrożenie wiatrowe nie będzie generalnie występować, miejscami spaść może nieduży grad. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako średnie

Pozostałe obszary

Na pozostałych obszarach zjawiska mogą występować bardzo punktowo i lokalnie, podobnie jak w strefie A, niosąc głównie silne opady deszczu. Kilka komórek może rozwinąć się w obszarach górskich, zaś wieczorem także przy Pomorzu Zachodnim. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako niskie.