Prognoza siły i występowania zjawisk burzowych nad Polską – 24/25.10.22

Opublikowano 24 października 2022 o godz. 17:32

Stopień podstawowy zagrożenia obejmuje większość obszaru Polski

Strefa A

Na wyznaczonym obszarze wg najnowszych symulacji modeli numerycznych istnieje największa szansa w skali kraju na rozwój burz w obszarze wędrującego frontu chłodnego. Od zachodu przez centrum po wschód i północny wschód oprócz opadów wielkoskalowych, rozwinąć mogą się pojedyncze komórki burzowe z silnymi opadami deszczu i umiarkowanym wiatrem. Nie jest wykluczone powstawanie burz wielokomórkowych z fragmentami o charakterze liniowym, choć ten scenariusz nie jest do końca pewny. Inicjacja burz może rozpocząć się wczesnym wieczorem od obszarów zachodnich i północnych (woj. wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), a następnie burze będą zmierzać na wschód głównie w kierunku Mazowsza i Podlasia. Część z komórek może być aktywna nawet bliżej świtu na krańcach wschodnich.

Prawdopodobieństwo rozwoju burz na wyznaczonym obszarze szacuje się jako średnie.

Strefa B

Na zachodzie i północy prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie niskie / b. niskie. Te jeśli powstaną to jako pojedyncze, rozproszone komórki z przelotnymi opadami deszczu. Bliżej granicy obszaru A, szczególnie na południowym zachodzie (Dolny Śląsk) i zachodzie (Wielkopolska) mogą powstawać burze we wczesnej fazie rozwoju, zanim ustabilizują swoją żywotność po wejściu w obszar A.

Poza strefami

Poza obszarami objętymi możliwością rozwoju burz, spodziewane są głównie wielkoskalowe opady deszczu w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek.