Prognoza siły i występowania zjawisk burzowych nad Polską – 06.05.22

Opublikowano 5 maja 2022 o godz. 21:11

Stopień podstawowy zagrożenia obowiązuje dla obszarów południowo-wschodnich i częściowo wschodnich Polski z mniejszym uwzględnieniem regionów południowych

W piątek korzystne warunki do rozwoju burz będą migrować dalej na wschód Polski. W ciągu dnia nasz kraj pozostanie w zasięgu płytkiego układu niskiego ciśnienia w obrębie którego koncentrować ma się chwiejna i zasobna w warstwy wilgoci masa powietrza (polarnomorska). Największa koncentracja burz spodziewana jest w południowo-wschodnich województwach.

Strefa A (główna)

W wyznaczonym orientacyjnie obszarze spodziewane jest zgromadzenie najbardziej niestabilnych warstw powietrza w troposferze. Burz należy spodziewać się już około południa, ale główna fala rozwoju przypadnie na kolejne godziny popołudniowe aż do wieczora. W warunkach zbieżności wiatru w różnych częściach szczególnie województwa lubelskiego i podkarpackiego pojawią się początkowo pojedyncze komórki burzowe, które z czasem wykażą tendencję łączenia się do postaci klastrów. Burze będą generowały przede wszystkim intensywne i chwilowo ulewne opady deszczu o łącznej akumulacji w zakresie 15-20 mm. Miejscami mogą wystąpić opady drobnego gradu. Stopniowo, ale dosyć powoli będą wędrować z zachodu na wschód, wygasając wczesnym wieczorem. Prawdopodobieństwo rozwoju burz szacuje się jako wysokie

Strefa B

W tej strefie zjawiska burzowe powinny być mniej liczne, aczkolwiek ich pojawienie się jest wysoko prawdopodobne w wybranych obszarach takich jak południe Małopolski. Ponadto burze mogą pojawić się we wschodzie Mazowsza i lokalnie na Podlasiu. Charakterystyka zjawisk będzie zbliżona względem głównej strefy. Prawdopodobieństwo powstania burz w strefie szacuje się jako umiarkowane (lokalnie wysokie).

Poza strefami

Poza strefami zjawiska burzowe nie są spodziewane, aczkolwiek wyjątki od reguły mogą zdarzyć się tuż na zachód od granicy strefy B, gdzie konwekcja przybierze najwcześniejszą fazę, objawiając się pojedynczymi komórkami z przelotnymi opadami deszczu. Niewykluczone, że kilka z nich przeobrazi się w chwilowe, ale wyraźnie lokalne burze o krótkiej żywotności (pas pozostałej części województw: małopolskie-świętokrzyskie-mazowieckie)

Prognoza burz na 06.05

Przewodnik po odczycie mapy