[Aktualizacja] Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 14/15.07.21

Opublikowano 14 lipca 2021 o godz. 17:52

Trzeci, najwyższy poziom zagrożenia obejmuje obszar od południa w kieurnku centrum z niewielkim udziałem zachodu. Z racji rozwijających się zjawisk burzowych na południu Polski oraz Słowacji i Czech, przewiduje się rozwój bardzo groźnych i silnych superkomórek burzowych niosących szereg niebezpieczeństw

Drugi poziom zagrożenia obejmuje strefę główną, w której także mogą powstawać silne burze, a jednocześnie jest to bufor w sytuacji, gdyby rozwój burz potoczył się jeszcze innym scenariuszem i kierował się poza obszar trzeciego poziomu zagrożenia, będąc w groźnym stadium rozwoju

Dla zachodniej Polski obowiązuje poziom pierwszy, przy czym szanse na powstawanie burz nie powinny być zbyt wysokie.

W strefie poziomu trzeciego prognozowany jest rozwój groźnych superkomórek z opadami ulewnego i nawalnego deszczu o akumulacji 30-60 mm, a lokalnie nawet więcej. Ponadto w miarę ich wzrostu na sile możliwe będą gradobicia, gdzie średnica powszechnie może osiągać poziom 4-6 cm, w kilku przypadkach osiągając poziom 6-8 cm, zaś incydentalnie pojawić mogą się ogromne średnice przebijające się przez pułap 8 cm. Wiatr podczas wędrówki superkomórek moze być bardzo silny, niszczący – powszechne 70-80 km/h, możliwe punktowo 90-110 km/h, incydentalnie >110 km/h. W miarę zwiększania się liczebności burz w południowej części poziomu trzeciego i ich wędrówki na północ, powstać może gwałtowny układ wielokomórkowy z wbudowaną linią szkwałową. W sytuacji rozwoju tego typu burzy, powszechne porywy mogą wahać się w przedziale 90-110 km/h. Niewykluczony jest rozwój minimum jednej, silnej trąby mezocyklonicznej zwłaszcza w pasie od województwa opolskiego po śląskie.

W strefie poziomu drugiego burze możliwe będą zwłaszcza w północnej części kraju późną nocą wraz z docieraniem burz znad obszaru poziomu trzeciego. Ponadto możliwość ich powstania obowiązuje dla obszarów położonych na zachód oraz częściowo na wschód od strefy głównej. Spektrum zagrożeń może być mocno zbliżone względem obszaru głównego i wciąż możliwe będą ulewy 30-50 mm i bardzo silne porywy wiatru w zakresie 70-95 km/h. Grad powinien być mniejszy względem warunków panujących w strefie poziomu trzeciego. Mimo wszystko ich średnica będzie duża, wahając się na poziomie 3-5 cm.

W obszarze poziomu pierwszego burze mogą być słabsze, o ile wystąpią. Nie wyklucza się tutaj głównie silnych i ulewnych opadów deszczu do 30-40 mm oraz silnego wiatru do 80 km/h. Grad nie powinien przekraczać 3-4 cm.