Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 29.04.21

Opublikowano 29 kwietnia 2021 o godz. 06:49

Możliwość rozwoju na ogół słabych burz obejmuje regiony zachodnie i częściowo północne, a także obszary okalające tj. południowy zachód i pozostała cześć północnego zachodu i północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych największe będzie w obszarze od zachodu w kierunku północy. W pozostałych regionach szansa na wystąpienie będzie niska przez całą ważność prognozy.

W czwartek obszar Polski znajdować będzie się w strefie niżu z zachodniej Europy z systemem frontów. Nad Polską znajdzie się chwiejna masa powietrza o potencjale do rozwoju lokalnych zjawisk burzowych.

Rozwój burz prognozowany jest głównie popołudniu oraz wieczorem, z największą szansą w obszarze od województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego w kierunku wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Szanse na liczniejsze zjawiska są jednak niskie. Będą to prawdopodobnie lokalne i nieliczne komórki burzowe lub niewielkie układy wielokomórkowe/liniowe. Na ich trasie pojawić mogą się silniejsze opady deszczu oraz umiarkowany wiatr. Teoretyczne warunki do rozwoju konwekcji i lokalnych burz będą miały miejsce w regionach okalających, jednak szanse na ich rozwój są niskie. Zjawiska jeśli w ogóle się w tych obszarach pojawią, będą mocno lokalne i niegroźne.