Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 26.05.21

Opublikowano 26 maja 2021 o godz. 06:49

Prognoza burz – 26.05.21

Możliwość rozwoju słabych burz obejmuje regiony zachodnie, północno-zachodnie i północne z niewielkim udziałem obszarów centralnych

W środę obszar Polski znajdować będzie się częściowo w obszarze zatoki niżowej, która rozciągać ma się na północnym zachodzie i północy. W pozostałych regionach wpływowy będzie obszar wyżu tym bardziej silniejszy w kierunku południowo-wschodniej Polski, gdzie przewiduje się stabilną pogodę. W obszarze zatoki popołudniu rozwinie się konwekcja z opadami deszczu i burzami.

Konwekcja z przelotnymi opadami deszczu obejmować będzie orientacyjnie wyznaczony obszar na mapie. W drugiej części dnia wystąpić mogą głównie pojedyncze komórki burzowe lub układy wielokomórkowe, które przemieszczać mają się z południowego zachodu na północny wschód. Na trasie komórek wystąpią przelotne opady deszczu dochodzące do natężenia silnego. Nie będą one jednak stanowić zagrożenia skutkujące np. zalaniami. Burze mogą generować grad jednak powinny to być opady drobne, ziarniste. Wiatr na trasie burz może wzmagać się na ogół do 60 km/h. Wieczorem konwekcja powinna całkowicie wygasnąć.