Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 26.04.21

Opublikowano 26 kwietnia 2021 o godz. 06:41

Prognoza burz – 26.04.21

Możliwość rozwoju słabych burz przypada dla północno-wschodniej części kraju. Prawdopodobieństwo pojawienia się zjawisk szacuje się jako niskie. 

W poniedziałek obszar Polski znajdować będzie się w strefie klina wyżowego. Do kraju nadal spływać będą chwiejne masy powietrza (PAm/PPm) cechujące się równowagą chwiejną w trakcie drugiej części dnia. W efekcie dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych z opadami mieszanymi, w tym lokalne burze.

Niewielka chwiejność termodynamiczna wykształcić ma się dzisiaj nad Polską i biec będzie w szerokim pasie od zachodu przez centrum po wschód i północny wschód. W tym obszarze popołudniu dojdzie do rozwoju konwekcji z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Najkorzystniejsze warunki ku rozwojowi większych i lepiej zorganizowanych chmur cumulonimbus przypadnie dla północno-wschodniej części Polski. W obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego, a w mniejszej części kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, popołudniu prognozowana jest wędrówka komórek z umiarkowanymi i punktowo silnymi opadami śniegu. Na trasie tych komórek istnieje największa szansa na pojawienie się wyładowań doziemnych oraz silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. Oprócz tego burze mogą generować intensywne opady krupy śnieżnej.

W pozostałych regionach burz się nie przewiduje lub prawdopodobieństwo jest tak niskie, że nie ujęto tego w prognozie.