Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 23.05.21

Opublikowano 23 maja 2021 o godz. 11:03

Prognoza burz – 23.05.21

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje większość Polski za wyjątkiem regionów południowo i północno wschodnich.

W niedzielę obszar Polski znajdzie się początkowo w strefie słabogradientowego obszaru niżowego, który z czasem przekształci się w pole wyżowe w związku z wkroczeniem klina. Nad Polską zalegać będzie chwiejna i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego, zaś w troposferze pojawi się silniejszy przepływ powietrza.

W wyznaczonym pasie podwyższonego prawdopodobieństwa >60% prognozowany jest rozwój intensywnej konwekcji z przelotnymi opadami deszczu, a w następstwie także burzami. Burze będą rozwijać się w różnych częściach kraju, jednak początkowa aktywność rozwinie się na zachodzie strefy, wędrując do końca dnia na wschód i północny wschód. Burze będą przybierały postać izolowanych komórek, większych i zorganizowanych klastrów wielokomórkowych, oraz burz superkomórkowych. Na trasie burz można spodziewać się szerokiego spektrum zjawisk. Wiatr w porywach może dochodzić i przekraczać nawet 80 km/h szczególnie podczas burz z wbudowaną linią szkwałową. Opady deszczu będą intensywne/silne, prowadząc do akumulacji dochodzącej do 20 mm, zaś opady gradu na ogół powinny wahać się w przedziale 1-2 cm, choć z uwagi na możliwość powstania superkomórek, bryły przekraczające 2,5 cm są niewykluczone.

W południowej i południowo wschodniej Polsce dominować będzie w drugiej części dnia narastające zachmurzenie wraz z późniejszymi opadami deszczu. Burze mogą się pojawić, jednak będą relatywnie słabsze względem regionu głównego.

Burze mogą utrzymywać się także po zachodzie słońca, jednak o charakterze izolowanym z tendencją do zaniku.

Foto w tle: https://www.facebook.com/Meteofotografia-Kamil-D-100555875333079