Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 23.04.21

Opublikowano 23 kwietnia 2021 o godz. 06:47

Prognoza burz – 23.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje głównie regiony północno wschodnie i wschodnie. Prawdopodobieństwo rozwoju zjawisk będzie niskie za wyjątkiem Mazowsza, gdzie szanse w wytoczonym obszarze będą wyższe względem reszty. 

W piątek obszar Polski znajdować będzie się w strefie zatoki niżowej związanej z ośrodkiem znajdującym się na południu Finalndii. Dodatkowo przez kraj wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. W ciągu dnia w troposferze wykształci się umiarkowana niestabilność powietrza, która sprzyjać będzie rozwojowi chmur kłębiastych z przelotnymi opadami różnego typu i silnym wiatrem. Miejscami wystąpią zjawiska burzowe, ale o charakterze lokalnym.

Konwekcja rozwijać może się już przed południem zarówno w wyznaczonym obszarze jak i na zachód i południe od niego. W obszarze prognozy rozwój chmur będzie jednak wyraźniejszy. Komórki będą początkowo wędrować w trybie izolowanym z północnego zachodu na południowy wschód, by z czasem zacząć łączyć się w większe pasma wielokomórkowe, miejscami o charakterze liniowym. Poszczególne ośrodki będą niosły opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami samego śniegu i/lub opady krupy. Chwilowo natężenie opadów może być silne. Na trasie komórek może wystąpić także silny, porywisty wiatr, osiągający nawet 80 km/h. Szansa na zjawiska burzowe objąć może w szczególności Mazowsze, ale burze mogą pojawić się także w kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Grafika w tle: meteomodel.pl