Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 22.04.21

Opublikowano 22 kwietnia 2021 o godz. 06:47

Prognoza burz – 22.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje krańce południowo wschodnie oraz pas od zachodu przez północ po północny wschód. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk ocenia się jako umiarkowane na południowym wschodzie i niskie w pozostałych regionach wyznaczonych w prognozie.

W czwartek do kraju dopływać będzie dużo chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego o równowadze chwiejnej. Początkowo na południowym wschodzie zaznaczać będzie się front chłodny, przed którym na krańcach SE Polski zalegać będzie niestabilne powietrze. Za frontem w ciągu dnia rozwinie się kolejny obszar niestabilności, w którym dojdzie do rozwoju klasycznej konwekcji w chłodnej masie.

Na południowym wschodzie w strefie przedfrontowej energia CAPE będzie osiągać zbliżone wartości jak z minionych dni (200-500 J/kg), jednak przy dynamicznej wędrówce frontu, pojawi się nieco lepsze środowisko kinematyki ruchu wiatru. W efekcie w wyznaczonym regionie prognozuje się powstanie komórek, które mogą szybko organizować się w układ wielokomórkowy – być może liniowy. Możliwe, że w sieć komórek będzie wbudowana co najmniej jedna superkomórka. Na trasie burz pojawią się opady deszczu, krupy śnieżnej i miejscami drobnego gradu. Bliżej regionów podgórskich możliwe będą nawet burze śnieżne. Zjawiska popołudniu szybko odsuną się na Ukrainę.

W pasie od zachodu przez północ po północny wschód głównie w drugiej części dnia będzie dochodziło do rozwoju konwekcji w chłodnych masach powietrza. Prognozowane jest powstanie rozproszonych komórek z opadami najróżniejszego typu (śnieg, śnieg z deszczem, deszcz, krupa). Większość z komórek będzie nieaktywna pod kątem wyładowań, z tej uwagi niskie prawdopodobieństwo rozwoju burz. Jednakże z pewnością jakaś grupa tych zjawisk rozwinie się w tym paśmie. Na trasie komórek, a szczególnie burz, możliwe będą silniejsze porywy wiatru nawet do 80 km/h.

Grafika w tle: wxcharts.com