Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 20.04.21

Opublikowano 20 kwietnia 2021 o godz. 06:48

Prognoza burz – 20.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje większość Polski z różnym stopniem szans na powstanie. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się jako umiarkowane na zachodzie, południowym zachodzie, częściowo północy i wschodzie. Niskie prawdopodobieństwo obejmuje pas od województwa mazowieckiego w kierunku świętokrzyskiego i małopolskiego.

We wtorek obszar Polski znajdować będzie się w strefie słabogradientowego obszaru obniżonego ciśnienia z zalegającą, wilgotną masą powietrza polarnomorskiego o równowadze chwiejnej. W drugiej części dnia prognozowane są liczne i przelotne opady deszczu, a miejscami także zjawiska burzowe o charakterze lokalnym.

W ciągu dnia w strefie chwiejnej masy powietrza (CAPE 100-500 J/kg) popołudniu rozwinie się kolejna porcja chmur kłębiastych z opadami deszczu o natężeniu zmiennym. Z biegiem dnia dojdzie do rozwoju burz, które w głównej mierze będą występować jako pojedyncze, izolowane komórki rozwijające się w strefie umiarkowanych/słabych uskoków wiatru w różnych częściach kraju. Komórki będą cechować się umiarkowaną aktywnością elektryczną, generując sumy opadowe raczej na poziomie 10-15 mm dodatkowo z możliwością wygenerowania opadów drobnego gradu. Na trasie burz w kilku przypadkach może jednak pojawić się silniejszy wiatr do 70 km/h. Burze mogą rozwijać się do późnego popołudnia, zaś wieczorem szybko wygasną.