Dziś mamy środę, 5 maja 2021 roku
info

Witryna korzysta z mechanizmu ciasteczek, między innymi dzięki niemu możesz ją nieco spersonalizować :)

Motyw strony
play_circle_outlineOdtwarzaj wideo w tle

Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 19.04.21

Opublikowano: 19 kwietnia 2021

Prognoza burz – 19.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje regiony zachodnie, południowo zachodnie, a w mniejszym stopniu północne. Prawdopodobieństwo powstania burz szacuje się jako umiarkowane w części zachodniej, zaś niskie na pozostałym obszarze kraju (ze wzrostem do umiarkowanego w wyniku pojawienia się rozpogodzeń).

W poniedziałek do kraju nadal dopływać będzie ciepła masa powietrza polarnomorskiego ze wschodu o zwiększonej zawartości wilgoci i niestabilności. W drugiej części dnia dojdzie do kolejnego rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami.

W strefie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej w drugiej części dnia, ale i częściowo wieczorem prognozowany jest rozwój głównie pojedynczych komórek burzowych z tendencją do łączenia się w większe klastry wraz z przemieszczaniem się w kierunku południowo zachodnim/zachodnim. Na trasie burz pojawić mogą się silniejsze opady deszczu o całkowitej akumulacji opadów w przedziale 10-15 mm. Lokalnie może pojawić się silniejszy wiatr, ale nie przekraczający 60 km/h. Burze podobnie jak w ostatnich dniach mogą nieść opady drobnego gradu, ale z lepiej zorganizowanych komórek mogą spaść kule o średnicy do 1 cm (lokalnie więcej). Aktywność elektryczna burz będzie umiarkowana, a w kilku przypadkach może być wysoka.