Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 17.04.21

Opublikowano 17 kwietnia 2021 o godz. 11:04

Prognoza burz – 17.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje regiony północno wschodnie, północne i częściowo zachodnie / północno-zachodnie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk będzie umiarkowane i miejscami wysokie. 

W sobotę obszar Polski znajdować się pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia ciągnącego się od wschodniej części kontynentu Europejskiego. W ciągu dnia znad obszaru Ukrainy i Białorusi w kierunku wschodniej części Polski wędrować będzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Ze wschodu na wschód przemieszczać ma się strefa frontu zokludowanego, z którym wędrować będzie ciepła i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego.

Niestabilność w troposferze rozciągać ma się w ciągu dnia głównie na północnym wschodzie, a wraz z upływem dnia przemieszczać ma się w kierunku zachodnim, przechodząc przez Kujawy i dalej nad Pomorze zachodnie i północną część województwa lubuskiego. Energia CAPE wahać ma się w ciągu dnia od 100 do miejscami 600 J/kg, co stanowić ma niski/umiarkowany poziom niestabilności w dolnej troposferze. Warunki kinematyczne będą na ogół słabe, nie sprzyjając wyraźnej organizacji zjawisk burzowych.

Rozwój burz prognozowany jest w szczególności w północno wschodniej części kraju. Większe skupisko komórek konwekcyjnych i potencjalnych burz może przypaść na regiony Mazowsza, aczkolwiek nie mniejszy potencjał może mieć miejsce także na Podlasiu. W tej części kraju w drugiej części dnia rozwinąć mogą się pojedyncze komórki burzowe, a obok ich także struktury wielokomórkowe. Wszystkie powstałe struktury będą przemieszczać się dalej w kierunku zachodnim. Na trasie komórek pojawiać będą się przede wszystkim silniejsze opady deszczu jednak akumulacja opadów nie będzie czynnikiem groźnym. Nie wyklucza się także umiarkowanych porywów wiatru, raczej nie przekraczających 60 km/h. Szansa na burze bardziej o charakterze zwykłych komórek, przypaść ma także w środkowej i zachodniej części wyznaczonego obszaru na mapie. Liczebność może być jednak mniejsza niż na północnym wschodzie Polski.

Generalnie w wyznaczonym pasie oprócz możliwości pojawienia się burz, będą zmierzać typowe komórki z opadami deszczu w sytuacji rozwijania się popołudniowej konwekcji.