Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 16.05.21

Opublikowano 16 maja 2021 o godz. 11:29

Prognoza burz – 16.05.21

1. poziom zagrożenia obejmuje wschodnią i północno-wschodnią części kraju w związku z możliwym rozwojem umiarkowanie silnych burz z ulewnymi opadami deszczu, wspomaganych długotrwałymi opadami konwekcyjnymi

Możliwy rozwój umiarkowanych burz obejmuje pas od południa przez centrum po północ i północny zachód

Możliwy rozwój słabych burz obejmuje zachód i południowy zachód 

W niedzielę przez obszar Polski wędrować będzie aktywny front okluzji związany z ośrodkiem niżowym znad Danii. W jego strefie nagromadzi się chwiejna i wilgotna masa powietrza zwłaszcza wzdłuż wschodniej i północno-wschodniej Polski. Niestabilne powietrze będzie jednak występować w całym kraju o różnym stopniu natężenia. Do kraju dopływać będzie świeża masa powietrza polarnomorskiego.

Największe prawdopodobieństwo rozwoju najaktywniejszych i najsilniejszych burz obejmuje obszar od wschodniej po północno-wschodnią część kraju (1. poziom zagrożenia). W tym pasie zjawiska burzowe wspomagane będą dynamiką ruchu frontu i związanym z tym korzystnymi parametrami kinematyki ruchu powietrza. W efekcie popołudniu prognozuje się powstawanie pojedynczych komórek burzowych (zarówno zwykłych jak i superkomórek), które będą dosyć szybko organizować się w rozbudowane klastry wielokomórkowe przemieszczające się w osi południe-północ z lekkim wychyłem na północny wschód. Na trasie burz w tej części kraju należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych i ulewnych opadów deszczu, które mogą skutkować zalaniem i lokalnymi podtopieniami. Oprócz burz, wędrować będą także opady konwekcyjne, które mogą przechodzić przed nadejściem burz jak i po nich. W efekcie sumy opadowe mogą kształtować się w przedziale od 20 mm do 30 mm, choć przypadki wyższych wartości są możliwe. Wiatr nie powinien stanowić dużego zagrożenia, aczkolwiek na trasie burz o charakterze liniowym mogą zdarzyć się porywy ponad 70 km/h. Opady gradu, jeśli wystąpią nie powinny przekraczać 2 cm za wyjątkiem przypadku gdzie rozwinie się lepiej zorganizowana superkomórka – wtedy bryły mogą być nieco większe. Burze w tym obszarze trwać mogą najdłużej na północnym wschodzie kraju – możliwe w trakcie pory wieczorowej.

Druga strefa aktywności burz będzie przechodzić w sąsiedztwie strefy poziomu pierwszego. Tutaj także pojawiać będą się pojedyncze komórki i burze wielokomórkowe, jednak ze względu na spodziewane niższe natężenie opadów, region ten znajdzie się w strefie mniejszego ryzyka. Niemniej jednak opady deszczu o sumie 15-20 mm są możliwe, co w przypadku terenów zabudowanych może przynosić przypadki zalania.

Lokalne komórki burzowe powstać mogą także na południowym zachodzie i zachodzie, jednak szanse będą niewielkie (głównie rozproszone pojedyncze burze), a same zjawiska nie będą groźne (jedynie silniejszy deszcz).