Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 13.05.21

Opublikowano 13 maja 2021 o godz. 06:49

Prognoza burz – 13.05.21

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje głównie regiony południowe i południowo wschodnie 

W czwartek obszar Polski znajdować będzie się w bezpośredniej strefie oddziaływania niżu barycznego z systemem frontów. W obrębie niżu wirować będzie ciepła i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego, która popołudniu zaowocuje rozwojem burz z silnymi opadami deszczu, miejscami z niedużym gradem.

Największe szanse na burze występować będą na południu w pasie od województwa opolskiego przez śląskie i małopolskie. Tutaj prognozuje się rozwój formacji wielokomórkowych jak i pojedynczych komórek, które będą posiadały powolną prędkość przemieszczania się. Na trasie burz prognozuje się intensywne opady deszczu do 15/20 mm, które miejscami mogą powodować zalania ulic. Miejscami spaść może grad o średnicy raczej nie przekraczającej 2 cm. Wiatr nie powinien być silny, utrzymując się w porywach do 70 km/h. Burze możliwe są także na południowym wschodzie zarówno w ciągu popołudnia jak i wieczorem (lubelskie). Ponadto lokalne burze powstać mogą na zachodzie kraju.

Aktywność burzowa trwać ma przez całe popołudnie, utrzymując się lokalnie po zachodzie słońca głównie na południowym wschodzie kraju