Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 13.05.21 [AKTUALIZACJA]

Opublikowano 13 maja 2021 o godz. 17:07

Prognoza burz – 13.05.21 [AKTUALIZACJA]

Powód aktualizacji: rozwój burz na południu Polski, brak rozwoju burz w niektórych regionach >60%

1 poziom zagrożenia obowiązuje dla południa Polski w szczególności dla województwa śląskiego, częściowo małopolskiego z możliwością rozszerzenia o południe opolskiego. Poziom wydany ze względu na rozwijające się na tym obszarze klastry burzowe z długotrwałymi opadami deszczu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje głównie regiony południowe i południowo wschodnie 

W czwartek obszar Polski znajdować będzie się w bezpośredniej strefie oddziaływania niżu barycznego z systemem frontów. W obrębie niżu wirować będzie ciepła i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego, która popołudniu zaowocuje rozwojem burz z silnymi opadami deszczu, miejscami z niedużym gradem.

Największe szanse na burze występować będą w kolejnych godzinach na południu w pasie od województwa śląskiego po małopolskie z możliwym udziałem województwa opolskiego (wg aktualnych prognoz głównie południe).  Tutaj prognozuje się utrzymywanie rozwiniętych już formacji wielokomórkowych jak i pojedynczych komórek, które będą posiadały powolną prędkość przemieszczania się. Na trasie burz prognozuje się intensywne opady deszczu do 20/30 mm, które miejscami mogą powodować zalania ulic. Nie wyklucza się miejscami większych sum opadowych z racji stacjonarnego charakteru zjawisk. Miejscami spaść może grad o średnicy raczej nie przekraczającej 2 cm. Wiatr nie powinien być silny, utrzymując się w porywach do 70 km/h. Burze możliwe są także na południowym wschodzie w pasie od województwa świętokrzyskiego po lubelskie z mniejszą szansą w podkarpackim. Ponadto pojedyncze burze pojawić mogą się w obrębie pierwszego poziomu, jednak generując mniej ulewne opady deszczu.

Na zachodzie obserwowany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, które mogą dalej występować w orientacyjnie wyznaczonej pętli, ale niewykluczone, że także poza nią. Tutaj burze będą także nieść intensywne opady deszczu, jednak o mniejszym natężeniu jak w strefie poziom pierwszego.

Aktywność burzowa trwać ma przez całe popołudnie, utrzymując się lokalnie po zachodzie słońca głównie na południu i południowym wschodzie.