Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 07.04.21

Opublikowano 7 kwietnia 2021 o godz. 06:40

Prognoza burz – 06.04.21

Możliwość rozwoju słabych burz obejmuje regiony wschodniej połowy kraju, a ponadto pas od północy przez centrum po południe z częściowym uwzględnieniem dzielnic zachodnich. Prawdopodobieństwo występowania zjawisk burzowych będzie niskie. 

W środę obszar Polski pozostanie pod wpływem obszaru niskiego ciśnienia związanego z rozległą strefą niżu znad północnej Skandynawii. W ciągu dnia we wciąż chwiejnej masie powietrza prognozowany jest rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi opadami śniegu o natężeniu zmiennym. Na trasie komórek mogą pojawić się wyładowania doziemne. Potencjalne burze, jeśli powstaną, będą zjawiskami mocno lokalnymi.

Największy potencjał do rozwoju konwekcji wystąpi w drugiej części dnia zwłaszcza w pasie od północnego wschodu po południowy wschód, a także od północy po centrum. W tych regionach po południu wędrować będą głównie izolowane komórki konwekcyjne i niewielkie pasma. Warunki termodynamiczne będą sprzyjać utrzymywaniu się komórek do samego wieczora. Część z nich będzie w stanie generować wyładowania doziemne, lecz aktywność burz będzie słaba/umiarkowana. Na trasie wędrujących komórek oprócz opadów śniegu, mogą pojawiać się intensywne opady krupy śnieżnej. Niewykluczony jest także wiatr w porywach do 75 km/h. Strefa komórek, w tym punktowych burz, będzie w ciągu dnia wędrować z północnego zachodu na południowy wschód.