Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 02.05.21

Opublikowano 2 maja 2021 o godz. 08:39

Prognoza burz – 02.05.21

Pierwszy poziom zagrożenia obejmuje przede wszystkim region Lubelszczyzny, zaś w fazie początkowej rozwoju burz także północne części Podkarpacia, wschodnie świętokrzyskiego i północno wschodnie Małopolski. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony w obrębie strefy poziomu pierwszego.

W niedzielę przez obszar Polski wędrować będzie dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia, który nad południowo-wschodnią część kraju zacznie zaciągać ciepłe, chwiejne i mocno zasobne w wilgoć powietrze polarnomorskie, w którym to popołudniu mogą powstać silniejsze burze, lecz pod warunkiem pojawienia się większych rozpogodzeń.

W warunkach dużego przepływu powietrza i związanego z tym wyraźnie dużego ścinania wiatru w troposferze, popołudniu mogą powstać burze superkomórkowe, niosące opady ulewnego deszczu, generujące silne porywy wiatru, miejscami przynoszące także grad. Nie można wykluczyć silnej rotacji w burzach superkomórkowych u podstawy, zwiększając ryzyko formowania się zalążka trąby lub w przypadku ekstremalnym rozwoju trąby powietrznej mającej w pełni kontakt z ziemią. Największe prawdopodobieństwo burz obejmie dziś województwo lubelskie, gdzie oprócz możliwych superkomórek, wędrować mogą także dojrzałe układy wielokomórkowe z wyraźnie silnymi porywami wiatru, dochodzącymi nawet do okolic 90 km/h. Burze będą generowały ulewne opady deszczu, jednak ich szybka wędrówka może nie stworzyć realnego zagrożenia zalaniami. Incydentalne przypadki będą jednak możliwe. Opady gradu powinny kształtować się w średnicy od 1 do 2 cm (niewykluczone nieco większe wartości). Burze przetoczyć mogą się także przez północ Podkarpacia oraz wschodnie regiony województwa świętokrzyskiego. Także i w tych regionach zasadne wydaje się wydanie pierwszego stopnia przed co najmniej jednym przypadkiem silniejszej superkomórki burzowej. Inicjacja burz może mieć miejsce także nad Małopolską i sytuacja tutaj będzie analogiczna – być może będzie to pierwszy region, gdzie zjawiska zaczną się formować.

Burze będą szybko wędrowały na północny wschód i wschód by wieczorem całkowicie opuścić nasz kraj. Cały przebieg wydarzeń będzie się dział szybko i dynamicznie, choć co warto podkreślić jeszcze raz – do zaistnienia burz opisanych powyżej będą konieczne większe rozpogodzenia, które muszą pojawić się już około południa, trwając także przez popołudnie. W innym przypadku zjawiska mogą być dużo słabsze.

W regionach okalających poziom pierwszy, zjawiska burzowe powinny być lokalne, niosąc głównie intensywne opady deszczu.