Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 01.04.21

Opublikowano 1 kwietnia 2021 o godz. 06:41

Prognoza burz – 01.04.2021

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje regiony północno-wschodnie, wschodnie, południowo wschodnie i południowe

W czwartek z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać będzie się strefa frontu chłodnego wypierająca ciepłą i wilgotniejszą masę powietrza polarnomorskiego poza kraju. Za frontem płynąć będzie chłodniejsze powietrze z północy. Przed frontem w warunkach niewielkiej chwiejności termodynamicznej i lokalnych strefach zbieżności wiatru, prognozuje się powstawanie burz o charakterze lokalnym.

Masa powietrza przed frontem cechować będzie się energią CAPE wahającą się od 250 do 750 J/kg. Pasmo zwiększonej chwiejności rozciągać będzie się wzdłuż wschodniej i południowej połowy Polski. Warunki przepływu wiatru i skrętu (kierunkowego i prędkościowego) będą na ogół umiarkowane/słabe. Zjawiska burzowe rozwijać będą się przez popołudnie, miejscami z przedłużeniem szansy w początkowej fazie wieczornej. Największe prawdopodobieństwo występowania burz obejmuje regiony podgórskie i górskie, jednak powstanie zjawisk burzowych jest możliwe także na terenach położonych niżej.

Możliwy będzie rozwój pojedynczych komórek burzowych wędrujących z zachodu na wschód z odchyleniem na południowy wschód. Nie wyklucza się rozwoju kilku multikomórek lub niewielkich, nietrwałych pasm. Na trasie burz pojawią się chwilowe opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Pojawić może się dodatkowo opad gradu o średnicy od 0,5 do 1 cm. Aktywność elektryczna burz powinna być słaba i miejscami umiarkowana. W trakcie przechodzenia burz może pojawić się silniejszy wiatr o prędkości 60-70 km/h.

W regionach objętych pętlą możliwości, ale bez zastosowania symboliki, prawdopodobieństwo burz jest małe/marginalne. W pasie od południowego zachodu przez centrum po częściowo północny wschód, występować będą głównie opady konwekcyjne i opady na froncie. Wyładowania jeśli się rozwiną, mogą być lokalne na trasie chwilowych komórek. Niewykluczone, że taka sytuacja zaistnieje na pozostałym obszarze Mazowsza.