Prognoza sezonowa na marzec 2020. Mniej opadów w skali miesiąca i temperatury nieco powyżej normy

Opublikowano 28 lutego 2021 o godz. 15:30

W przeddzień wejścia do marca warto przyjrzeć się prognozie sezonowej na najbliższy miesiąc, opracowanej przez kalkulacje modelu numerycznego CFS. Na ich podstawie można uzyskać informacje o ogólnej charakterystyce pogody jaka będzie rysować się w ciągu nadchodzących czterech tygodni. W prognozach sezonowych z pewnością nie chodzi jednak o szacowanie dokładnych warunków pogodowych na konkretne dni, a próbę wskazania trendu (dominacja chłodu/ciepła, zmienność termiczna, mniej/więcej opadów).

Przed prezentacją prognoz na marzec 2021, warto zerknąć jak wyglądał ubiegłoroczny, analogiczny okres.

Na poniższych grafikach znajdują się skumulowane dane miesięczne dla marca 2020. W pierwszej kolejności mamy przedstawioną średnią temperaturę dla poszczególnych stacji pomiarowych. Najcieplej było w regionach południowo zachodnich, południowych i południowo wschodnich, gdzie średnia temperatura oscylowała na poziomie 5°C z najwyższym wynikiem 5,8°C na stacji Wrocław. Choć niższe średnie panowały na wschodzie, to tam anomalia temperatury (druga grafika) w skali miesiąca była najwyższa wahając się na poziomie 2-2,5°C (interpretacja: w tych regionach średnia temperatura w skali miesiąca była wyższa o 2-2,5°C względem średniej wieloletniej 1981-2010)

Grafiki opracowane przez meteoprognoza.pl

 

Prognoza CFS – marzec 2021

Według prognoz modelu CFS marzec w Polsce minąć ma z dodatnią anomalią wahającą się na poziomie 0,75-2,5°C. Najwyższe odchylenie anomalii wystąpić ma od północnego zachodu po północny wschód. Średnia miesięczna może być też wyższa o 2°C na Dolnym Śląsku. W skali Europy szczególnie duże odchylenie panować ma nad Skandynawią i europejską częścią Rosji. Mapa może dawać nam pewną wskazówkę, że czekają nas dni głównie z temperaturami na plusie, natomiast ochłodzenia i nawroty mrozów mogą być co najwyżej epizodyczne.

Bardzo wysoka (dodatnia) anomalia ciśnienia na poziomie morza umiejscowiona nad Europą zachodnią z ukierunkowaniem na wschód, może świadczyć o częstej obecności ośrodków wysokiego ciśnienia nad Europą, natomiast ujemny poziom obserwowany od Skandynawii po Rosję świadczyłby o częstszej wędrówce niżów. Nie oznacza to jednak, że w Europie zachodniej i centralnej nie będą pojawiać się układy niżowe np. znad Atlantyku. Fakt, że prognoza CFS wyraźnie sygnalizuje obecność wyżów, może oznaczać, że pogoda pod wpływem niżów będzie miała bardziej charakter epizodyczny. Świadczyło by to więc o przewadze dni z pogodą stabilną.

Wyżowa pogoda to naturalnie mniejsza szansa na opady atmosferyczne. Potwierdzają to mapy ujemnej anomalii sum opadowych. W skali naszego kraju wahać miała by się od -5 do maksymalnie -30 mm. Mniej opadów odnotować miały by obszary Polski północno zachodniej, północnej i częściowo północno wschodniej (-20/-30 mm).

Średnia suma opadów atmosferycznych nad Polską w marcu. W większości dominuje przedział od 20 do 40 mm

Prognozy średnioterminowe

W prognozach dostrzegalne są epizody z opadami śniegu, co jest sytuacją dosyć normalną w marcu będącym miesiącem mocno przejściowym, a okresowo nawet mocno zimowym. Najbliższe opady śniegu mogą pojawić się w piątek wraz z wędrówką frontu. W kwestii temperatur nie dostrzega się póki co gwałtownych ochłodzeń. Grafika nr 2 i 3 obrazują prognozowane temperatury (model GFS) na środę 03.03 i 10.03

Infografiki: wxcharts.com, tropicaltidbids, meteoprognoz.pl, reddit: blubb444