Prognoza pogody na sobotę. Ciepło z okresowo silniejszym wiatrem

Opublikowano 3 października 2020 o godz. 09:59

Sobota pod znakiem cyrkulacji południowej – po południu wysokie temperatury

W trakcie minionej nocy nad obszar Polski dotarł strumień bardzo ciepłej masy powietrza z południa Europy, co zwiastuje nam wysokie jak na październik temperatury jak i stabilny przebieg pogody w ciągu dnia. Strumień ciepłych cząstek powietrza zapewni nam dzisiaj stabilne warunki pogodowe. W godzinach popołudniowych spodziewamy się nad znaczną częścią kraju temperatur osiągających minimum 20 stopni, zaś maksymalnie nawet 25 stopni.

Strumień ciepłej masy powietrza nad obszarem Polski – prognoza temperatury powietrza na poziomie 1500 metrów nad poziomem gruntu na godziny późnopopołudniowe

O poranku opady deszczu zgodnie z prognozami notowane były na obszarze Lubelszczyzny i Mazowsza, a na ten moment, przed godziną 10:00 odsuwają się z północno wschodniej Polski.

Skan radarowy z godziny 9:20 – opady deszczu od Pomorza środkowego po Podlasie

Perspektywa pogody na popołudnie – bez opadów, ale możliwy silniejszy wiatr

Nad obszarem naszego kraju panować będzie spore zróżnicowanie ciśnienia w związku z obecnością zatoki niżowej. Nie unikniemy więc wiatru. Na nizinach będzie on umiarkowany, lokalnie silniejszy, zaś w górach będzie on bardzo silny, dochodzący do poziomu nawet 100-130 km/h.

Prognoza porywów wiatru na godzinę 15:00 – na na nizinach wiatr przwanie od 40 do 50 km/h. Na południu dochodzący do 70 km/h. W górach możliwe porywy do 100 km/h, a lokalnie nawet więcej

Ciepło i bez opadów

Po południu temperatury w kraju kształtować będą się na poziomie od 19 do 24 stopni Celsjusza. Lokalnie nie wyklucza się 25 stopni w regionach południowych. Na krańcach północno wschodnich spadną do 15-17 stopni w wyniku utrzymującego się zachmurzenia.

Prognoza opadów i zachmurzenia. Po południu bez deszczu i z umiarkowanym zachmurzeniem piętra wysokiego i średniego

Grafiki: http://mapy.meteo.pl/

https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-icon-eu-mapy/

https://meteologix.com/pl/