Polarnomorski powiew ciepła – prognoza pogody na wtorek

Opublikowano 2 listopada 2020 o godz. 18:05

Nad obszarem Polski przemieszcza się strumień ciepłej masy powietrza polarnego-morskiego, która przyczyniła się do bardzo ciepłego początku miesiąca szczególnie w zachodnich województwach, gdzie odnotowano temperatury na poziomie 16-17 stopni Celsjusza. Chłodniej było jednak na wschodzie, gdzie maksymalne temperatury plasowały się w przedziale 8 – 11 stopni. Nasz kraj był dzisiaj jednak odsłonięty na oddziaływanie zatoki niżowej i wędrujących wraz z nią frontów. W efekcie mieliśmy także bardziej pochmurny i deszczowy wariant pogody. Opady były na ogół przelotne o natężeniu słabym i umiarkowanym.

Dzisiejsza sytuacja synoptyczna – ciepły front nad Polską z opadami deszczu i zachmurzeniem

https://www.dwd.de

We wtorek ciepły front ulegnie pełnej frontolizie (zanikowi), zaś na jego miejsce dotrze główny front chłodny, który rozciągać będzie się od Atlantyku przez całą Europę aż w kierunku Rosji. Za frontem napływać będzie nieznacznie chłodniejsze powietrze również pochodzenia polarnego-morskiego. Cieplejsza masa pozostanie przed frontem w regionach południowych i wschodnich.

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek

https://www.dwd.de

Najcieplejszy sektor powietrza skieruje się w ciągu dnia od Małopolski w kierunku Podkarpacia, ziemi świętokrzyskiej, południa Mazowsza i Lubelszczyzny. Temperatury mogą dojść tutaj nawet do 16-17 stopni Celsjusza. Ciepło będzie także od Górnego Śląska przez ziemię łódzką, pozostałą część Mazowsza i Podlasie (14-15 stopni). Im bardziej w kierunku zachodniej Polski, tym temperatury będą spadać średnio do 13 stopni, co jest wciąż wysoką wartością jak na listopad.

https://meteomodel.pl/

Przebieg pogody w ciągu dnia – przed południem

Uwagi: Strefy wyznaczono orientacyjnie

A

Przed południem najwięcej rozpogodzeń pojawi się na północnym zachodzie kraju. Rozpogodzenia będą stopniowo rozprzestrzeniały się nad całą zachodnią połową kraju, powoli zmierzając w kierunku centralnym. Przelotne opady możliwe będą głównie od województwa kujawsko-pomorskiego po pomorskie.

B

W strefie B zachmurzenie będzie praktycznie wszędzie całkowite zbudowane z niskich chmur stratus i silnych mgieł na wschodzie Polski. Niewykluczone jednak, że w południowo wschodniej części kraju pojawią się niewielkie rozpogodzenia w w warstwach chmur. Przelotne opady możliwe będą głównie na północnym wschodzie. Natężenie ich będzie słabe, możliwe że wystąpi tylko mżawka.

Przebieg pogody w ciągu dnia – po południu

Po południu strefa przejaśnień rozbuduje się nad większością kraju. Do końca dnia chmury utrzymają się na wschodzie oraz częściowo południu, z których może spaść symboliczny deszcz lub mżawka.